Bizimle iletişime geçin

MotoKurye-Kargo İşçileri Koordinasyonu

#TrendyolGo’da Ücretlere Her Ay Zam Kuryelerin Hakkıdır

Yayınlandı

on

trendyol icin calisan moto kuryeler ucretleri degil hiz baskisini

Trendyol Go kuryeleri dün açıklanan yetersiz zamlara karşı bugün İstanbul’da bir araya geldi. İstanbul için geçerli olarak yapılan zamda; paket açılış ücreti 8 TL’den 9.5 TL’ye çıkartılırken “km” başı ücrete zam yapılmadı. Paket sayısına göre kampanya ücretlendirmesinde ise yaklaşık %35 artış oldu.

 

Bu durumu görüşmek üzere kuryeler Pendik Trendyol Ofisi önünde toplandı. Yetkililer ile yapılan görüşmede “düzeltme yapılmayacak” denmesi üzerine kuryeler konvoy oluşturup, korna çalarak durumu protesto etti. Ardından ise kuryeler, İstanbul Yenidoğan’da eylem gerçekleştirdi. Paket başına yapılan zammı yetersiz buldukları için Yenidoğan Mopaş önünde toplanan kuryeler kısa süreliğine iş durdurdu.

 

İş ortaklığı yalanıyla süslenen esnaf kuryelik sisteminde çalışan kuryeler, her gün gelen zamlar ve yüksek enflasyon karşısında maliyetleri karşılayamıyor. Patronlar, çalışma yaşamının tüm risklerini esnaf kuryelerin sırtına yüklerken, bonus sistemiyle kuryeleri kaza riskini almaya zorluyor.

 

Kuryelerin çoğunluğunun siparişe çıkmaması üzerine Trendyol Merkez Ofis’ten yetkililer kuryelerle görüşmeye geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Safa Tepe Sosyal Tesisleri’ne geçen kuryeler burada Trendyol yetkilileriyle bir görüşme gerçekleştirdi. Yaptıkları görüşmeyi orada bulunan İşçi Hareketi Koordinasyonu temsilcilerine anlatan kuryeler, yapılan görüşmede zamların yetersizliğini ve operasyon sistemindeki düzensizlikleri dile getirdiklerini belirtti. Yetkilerin ise zamla ilgili bir söz vermediklerini ancak operasyon sistemi başta olmak üzere çalışma koşullarında düzenlemeye gideceklerini söylediler. Ayrıca Trendyol Go kuryeleri verilen sözlerin tutulmaması durumunda tekrar eylem yapacaklarını da belirttiler.

 

Ücretlere her ay en az enflasyon oranında zam, Trendyol Go emekçilerinin hakkıdır. Enflasyonla eriyen ücretlerin karşısında ise Trendyol’da çalışan tüm emekçilerin birliğine ihtiyaç var. Hakkımızı aramaktan asla vazgeçmeyelim.

 

Motokurye Kargo Çalışanları Birliği olarak Trendyol Go kuryelerinin yanındayız. Hakkımız olanı almak için birleşelim, her sorumuz ve sorunumuz için 0546 512 48 57 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilirsiniz.

İşçi Hareketi

Trendyol Go direnişi: Kazanımlar olsa da düzenlemeler yetersiz

Yayınlandı

on

yetersiz

Trendyol Go kuryeleri geçtiğimiz hafta düşük zamlara karşı İstanbul genelinde kontak kapatmıştı. Şirketin Maslak’taki merkez binası önünde bir araya gelen kuryeler şartlarını açıklamıştı.

Kurye temsilcileri ve şirket yöneticilerinin 23 Ocak Pazartesi akşamı görüşme yapması üzerine anlaşmaya varılmıştı.

GECE BOYUNCA KURYELERLE OMUZ OMUZAYDIK

Anlaşmanın yapılacağı akşam, İşçi Hareketi Koordinasyonu ve Motokurye Kargo Çalışanları Birliği temsilcilerimizle birlikte gece boyunca kurye emekçileriyle bir aradaydık. Direnen kuryeler Maslak’taki merkez bina önünde bir araya geldi. Ancak kurye temsilcilerinin yöneticilerle yaptığı görüşme Trendyol’un Alibeyköy binasında gerçekleşti.

 

 

Görüşme yaklaşık 4 saat sürdü. Temsilciler Alibeyköy’den Maslak’a gece yarısında geldi. Temsilciler adına açıklama yapan Trendyol Go kuryesi Kurtuluş Ekiz, görüşmenin olumlu geçtiğini ve şirket yöneticilerinin yeni düzenlemeleri zoom üzerinden açıklayacağını ifade etti.

KAZANIMLAR OLSA DA YENİ DÜZENLEME YETERSİZ

Trendyol yöneticileri gece saat 00.30’da zoom üzerinden görüşme sonrası yapılan yeni düzenlemeleri açıkladı.

 

 

Yeni düzenlemede; kuryelerin açıkladığı şartlardaki “10 saatlik emeğin karşılığının 1300 TL olması”, “kazandıran saatlerde çalışma zorunluluğunun kaldırılması”, “mağaza-müşteri mesafesinin toplam 4 km olması”, “açılış bonusunun 20 siparişten 14 siparişe düşmesi”, “mağaza ve restoranlarda bekleme süresinin maksimum 10 dakika olması” gibi önemli maddelere ilişkin bir yenilik yok.

Anlaşmadaki “sitelere giden siparişler için 5 TL ek ücret verilmesi”, “AVM siparişlerinde tek paket teslimine ek 5 TL ücret verilmesi”, “kazandıran saatlerde 4 hafta ortalamasının 60 paket atılması durumunda hesabın pasife alınmaması” ve “kazandıran saatlerde 30 dakika mola kullanılabilmesi” maddeleri kazanım olarak değerlendirilebilir.

Ancak direniş alanındaki kuryelerden ve kuryelerin kurduğu telegram, whatsapp gruplarından edindiğimiz izlenimlere göre yeni düzenleme çoğu kurye tarafından yetersiz bulunuyor.

ZAFERLERİ BİRLİĞİMİZLE KAZANACAĞIZ

Dün akşam kurye emekçilerinin hak mücadeleleri açısından önemli bir deneyim yaşandı. Motokuryeler birlikte itiraz etti, kazanımları da mücadeleyle elde etti.

Ancak görüşmenin Alibeyköy’de olduğunu alanda öğrenen kuryeler, koordinasyon eksikliğinden de şikayetçiydi. Motokurye emekçilerinin zam süreçlerinde hazırlıklar ve karar alma süreçleri şeffaf şekilde yapılmalı, dün akşam olduğu gibi koordinasyon eksikliğinin mücadeleye olumsuz etkide bulunmasına izin verilmemeli.

Motokurye emekçilerinin örgütlü mücadelesini büyüteceğiz.
Zaferleri birliğimizle kazanacağız!

Trendyol Go kuryelerinin geçtiğimiz hafta açıkladıkları şartlar:

1- 10 saatlik emeğin karşılığı 30 paket atarak 1300 TL olacak.
2) Kazandıran saatlerin çalışma zorunluluğunun kaldırılması. Mola hakkının tanınması. Kazandıran saatlerin 18 saate geri çekilmesi, “günlük”ten “haftalık”a geri dönülmesi,
3) Mağaza ile müşteri mesafesinin toplam 4 km olması,
4) Açılış bonusunun 20 siparişten 14 siparişe düşmesi,
5) Bonus barem kademesinin düşürülmesi,
6) Asansör olmayan binalarda kat çıkma zorunluluğunun en fazla 5 kat olması,
7) Trendyol kuryesi olunduğuna dair özel kimlik belgesi verilmesi,
8) AVM’lerden alınan ve teslim edilen siparişlere ekstra ücret ödenmesi,
9) Mağaza ve müşteriye olan yürüme mesafesinin maksimum 300 metre olması,
10) Mağaza ve restoranlardan bekleme süresinin maksimum 10 dakika olması,
11) Sipariş motokurye üzerine atandığı zaman müşteri ve mağaza kaynaklı sipariş iptallerinde iptal olan siparişin bonusa yansıtılması,
12) Sipariş atandığı zaman mağazaya olan mesafenin en fazla 2 kilometre olması,
13) Gidilecek yerlerin adresinin eskisi gibi uygulamada görünmesi,
14) İş Kanunu hükümleri ve ilgili mevzuat uyarınca işbu talepler sebebiyle hiçbir Trendyol kuryesinin işten çıkarılmaması,
15) İşe alımların 6 ay süreyle yapılabilmesi ve Trendyol kuryelerine işe alım yapılacağının bildirilmesi,
16) Özel sağlık sigortasını Trendyol kuryelerinin karşılamaması, Trendyol’un özel sağlık sigortasını ödemesi.
17) Genel merkezdeki müşteri temsilcilerinin eğitilerek yetkilendirilmesi.
18) Mağaza ve restoranlardan alınan siparişlerin zarar görmesi ve bozulması durumunda slotların kapatılmaması.

Trendyol ile görüşme sonrası yapılan düzenlemeler:

1- 1 km üzeri pin hatalı sipariş iptalleri bonusa yansıyacak, paket başı ücret de alınacak.
2- Siparişin zarar görmesi durumunda kapanan slot durumu bonusa sayılacak ve sipariş teslim edilmiş gibi paket başı sayılacak.
3- Sitelere giden siparişler için 5 TL ek ücret verilecek:
    *Talep kısmından içeriye motor almayan sitelerin, ofislerin bildirilmesi ve Trendyol’un site sahipleriyle uzlaşma yapamaması durumunda.
4- AVM siparişlerine tek paket tesliminde ek 5 TL ücret verilecek.
5- Kazandıran saatlerde 4 haftanın ortalaması 60 paket atılması durumunda hesap pasife alınmayacak.
6- Kazandıran saatlerde 30 dakika mola kullanılabilecek.
7- Valiliğin ilan ettiği kar tatilleri ortalaması alınarak bir sonraki haftanın bonusuna eklenecek.
8- Skor kalkacak, günlük kazandıran saat olacak.
9- Sistem gittiğinde saatlik bazlı ücret verilecek.
10- Sözleşmeler ofisler tarafından takdim edildiğinde kişiye ofisler tarafından takdim edilecek.
11- Kurye chat’ten şikayet oluşturduğunda; 16 dakika içinde çözüm sağlanmazsa bir üst yönetici tarafından aranılacak.
12- Bekleme süresi 15 dakikayı geçiyorsa slot kapama olmayacak.
13- Sistemden elle atama yapılamadığı için fazla sipariş atanlar yönetime bildirilecek.
14- Ofis çalışanlarına ‘iletişim’ ve ‘empati’ eğitimi verilecek.
15- Çağrı merkezi sahadan bilgi toplanarak eğitilecek.
16- Mağazadan müşteriye giden sipariş iptal edilirse bonus ve paket sayılacak.

Continue Reading

İşçi Hareketi

Trendyol Go kuryeleri: Pazartesi yine görüşeceğiz. Bizi sindirmeye çalışırlarsa daha kalabalık geleceğiz

Yayınlandı

on

photo 5922390826510565182 y

Trendyol Go kurye emekçileri, patronların açıkladığı düşük zamlara karşı kontak kapamaya bugün de şirketin Maslak’taki merkez binası önünde devam etti.

Farklı şubelerden gelen yüzlerce Trendyol Go kuryesi, öğle saatlerinde merkez binası önünde bir araya geldi. Konvoylarla gelen kuryeler “Direne direne kazanacağız”, “Kuryeler burada Trendyol nerede?”, “Aslan kaplan dediniz hakkımızı yediniz” sloganlarını atarak direniş alanını doldurdu.

 

 

İşçi Hareketi Koordinasyonu temsilcilerimizle birlikte gün boyu direnen yüzlerce kurye emekçileriyle birlikteydik.

 “ZAMLARI BİZLE KONUŞMAK AKILLARINA GELDİ Mİ? LAFA GELİNCE İŞ ORTAĞIYIZ!”

Konuştuğumuz bir Trendyol Go kuryesi, “Biz yarış atı değiliz. Haftalık Alevli saatlerimizi günlüğe çevirdiler. Kazanımları daha aza çektiler ama bizi bir günde fazla çalışmaya zorluyorlar. Biz haftalıkta haftanın son 2 günü koşturuyorduk, şimdi her gün koşturacağız. Haftada 2 gün ölme şansımız vardı, şimdi haftada 7 gün ölme şansımız var!” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Trendyol patronlarının “iş ortaklığı” aldatmacasına ilişkin de konuşan kurye “Acaba zamları yaparken hiç akıllarına bunu kuryelerle konuşmak geldi mi? Lafa gelince iş ortağıyız.” sözlerini kaydetti. 

 

 

Trendyol Go kuryeleri, patronlarla görüşülmesi için 10 kişilik bir temsilci ekibi oluşturdu. Görüşmeler boyunca yüzlerce kurye sloganlarıyla, coşkuyla temsilcilerine destek vermeye devam etti.


“NOT EDİN ‘ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ’ DEDİLER.”

Trendyol Go motokurye emekçi temsilcileri şirket yetkilileriyle görüştü. Emekçilerin hazırladıkları listeye ilişkin yetkililerden net bir açıklama yapılmadı.

Trendyol Go kurye temsilcileri adına açıklamayı, motokurye Kurtuluş Ekiz yaptı. Ekiz, “Görüşme sonrasında yaptıkları açıklamada “Not edin, sizi enflasyona ezdirmeyeceğiz, dediler. Pazartesi günü bir görüşme daha yapacağız. Genel Merkez önünde toplanmayacağız. Fakat Pazartesi günü bizi yine sindirmeye çalışırlarsa daha kalabalık geleceğiz” ifadelerini kullandı. 

 


23 Ocak Pazartesi günü yapılacak olan görüşmeye kadar Trendol Go kuryeleri, merkez bina önünde toplanmayacak.

TRENDYOL GO KURYELERİ NEDEN DİRENİYOR?

Kuryeler öncelikle çalışma hayatlarındaki performans dayatmasından şikayet ediyor. Bu sebeple 30 paket dağıttıklarında 1330 TL garanti ücret istiyorlar. Ücretlerin dağıtılan paket veya gidilen mesafe kadar belirlenmesi motokuryeleri rekabet etmeye zorluyor.

Ayrıca “esnaf çalışma modeli” denilen belirsiz çalışma modelinden de şikayetçiler. Patronların “iş ortaklığı” dediği performans sistemine dayalı bu çalışma modeli, kuryeleri birbirleri arasında rekabete ve daha fazla çalışmaya zorluyor.

İşçi Hareketi Koordinasyonu Sözcümüz Nurseli Gözüaçık Trendyol Go kuryelerinin çalışma koşullarını, düşük zamları ve kontak kapama direnişini Yarın Güncel Podcast’te değerlendirdi.

 


DİRENİŞ GÜNÜNDEN KARELER

Continue Reading

İşçi Hareketi

Düşük zam dayatmasına karşı kontak kapatan Trendyol Go kuryeleri şartlarını açıkladı

Yayınlandı

on

kuri

Trendyol patronları dün gece yapılacak zamları açıkladı. Buna göre paket başı ücret 9,5 TL’den 14,5 TL’ye yükseltildi. Çoklu paketlerde ise 1. sipariş 14.5 TL iken 2. sipariş 8 TL oldu. İstanbul’da Alibeyköy, Pendik, Kozyatağı gibi farklı ofislerin önünde bir araya gelen Trendyol Go kuryeleri hakkını almak için kontak kapattı.

Gün içinde farklı şubelerde bir araya gelen kuryeler hep birlikte Maslak’ta bulunan Trendyol Genel Merkezi önüne geçti. Genel Merkez önünde konuşan Trendyol Go Kuryesi, “1 Ocak’ta yapılacağı söylenen zam yapılmadı. Bizi 15 gün beklettiler. 2.5 yılda %400 büyüdük ama size zam yok dediler.” dedi. İşçilerin görüşme talepleri yetkili kişi yok denilerek reddedildi.

 

İşçi Hareketi Koordinasyonu temsilcilerinden Doğan Can Aras, “Bugün bu ekonomik krizin içerisinde sizler o motorlarda o paketleri taşıyarak geçinmeye çalışırken buna el koyan bir patron sınıfı var. Buradalar. Bu ofiste tek tıkla o parayı kazanırken zannetmesinler ki o paketleri robotlar götürüyor, o paketleri götüren canlar var. Biz sabahları uyandığımızda o motorlarla canını kaybeden arkadaşlarımızı gördüğümüzde üzülüyoruz. Bu koşullar altında çalışıyoruz. İyi ki burada örgütlenmişiz, buraya kadar gelmişiz. Elinize sağlık, yolunuz açık olsun.” dedi.


Bekleyiş hava kararmasının ardından da devam etti. Yetkililerle yapılan görüşmeler beklenirken birçok farklı bölgeden gelen Trendyol Go kuryeleri de merkez binası önünde çalışma arkadaşlarına katıldı. 

 

 

KURYELER ŞARTLARINI AÇIKLADI

 

Kurye emekçileri görüşme öncesinde istediklerini maddeler halinde sıraladı ve açıkladı.

1- 10 saatlik emeğin karşılığı 30 paket atarak 1300 TL olacak.

2) Alevli saatlerin çalışma zorunluluğunun kaldırılması. Mola hakkının tanınması. Alevli saatlerin 18 saate geri çekilmesi, “günlük alevli”den “haftalık alevli”ye geri dönülmesi,

3) Mağaza ile müşteri mesafesinin toplam 4 km olması,

4) Açılış bonusunun 20 siparişten 14 siparişe düşmesi,

5) Bonus barem kademesinin düşürülmesi,

6) Asansör olmayan binalarda kat çıkma zorunluluğunun en fazla 5 kat olması,

7) Trendyol kuryesi olunduğuna dair özel kimlik belgesi verilmesi,

8) AVM’lerden alınan ve teslim edilen siparişlere ekstra ücret ödenmesi,

9) Mağaza ve müşteriye olan yürüme mesafesinin maksimum 300 metre olması,

10) Mağaza ve restoranlardan bekleme süresinin maksimum 10 dakika olması,

11) Sipariş motokurye üzerine atandığı zaman müşteri ve mağaza kaynaklı sipariş iptallerinde iptal olan siparişin bonusa yansıtılması,

12) Sipariş atandığı zaman mağazaya olan mesafenin en fazla 2 kilometre olması,

13) Gidilecek yerlerin adresinin eskisi gibi uygulamada görünmesi,

14) İş Kanunu hükümleri ve ilgili mevzuat uyarınca işbu talepler sebebiyle hiçbir Trendyol kuryesinin işten çıkarılmaması,

15) İşe alımların 6 ay süreyle yapılabilmesi ve Trendyol kuryelerine işe alım yapılacağının bildirilmesi,

16) Özel sağlık sigortasını Trendyol kuryelerinin karşılamaması, Trendyol’un özel sağlık sigortasını ödemesi. 

17) Genel merkezdeki müşteri temsilcilerinin eğitilerek yetkilendirilmesi.

18) Mağaza ve restoranlardan alınan siparişlerin zarar görmesi ve bozulması durumunda slotların kapatılmaması.

Continue Reading

Trending