Bizimle iletişime geçin

İşçi Mesajları

Emrah Aydın Yazdı: Geçmiş Mi Gelecek Mi?

Yayınlandı

on

134479

Öncelikle geçmişten başlayarak; ülke ekonomisi daha iyiydii ve insanın söz verip de ev araba alma imkanları vardı. Zaman geçtikçe önce insanlığı bitirdiler. Bu bitişi iki yalan dünya ile kendilerini kandıran insanlar için diyorum. Hep mi hak yiyeceksin, hep mi zülüm edeceksin?

 

Ekonominin daha iyi olma nedenlerinden birincisi alım gücümüz vardı. On kişilik bir aileye bakmaya bile gücümüz yetiyordu. Şimdi günümüzde ise bu durum tam tersine dönmüş durumda. Bir çekirdek ailede iki kişi de çalışsa bütün ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekiyor. 

 

Bu anlamda her zaman geçmişi sorgulayan patron ve yandaşları hem düşüncesizce eleştiri yaparlar, üstüne bir de sorguları hiç bitmez. O sebepten ötürü çalışan bir işçi kısmına yaşamında hep kısıtlama yapılır. Bunu onları mücadele ettirmemek için yaparlar. 

 

Fakat mücadeleden başka bir yol da bırakmıyorlar. Çünkü para patronlarda olduğu için “her şeyi yapmaya gücümüz var” diyip ellerinden geleni yapıyorlar. 

 

Şimdi ise insanlar bir evin temel ihtiyaçlarını; patates, soğan, domates gibi ürünleri alamıyor. Bu ürünlerin fiyatları halen artıyor. Geçmiş yıllara bakılırsa şu an 1 kilo domates için verdiğimiz parayla 2 kasa domates alma gücümüz vardı. 

 

Tüm bunları üreten bizleriz ama bunları hala pahalı ve kalitesiz yiyen de bizleriz. Kimse buna neden hala dur demiyor? Aslında diyorlar ama işçi sınıfına hep sitem ediyorlar. Ürünlerin hepsi çok pahalı ve hepsi üç kuruşa yerinden geliyor. Ama gerçek sorumlulara kızacaklarına “vatandaşa fiyat bu kadar olmaz” deyip market çalışanı ile tartışma evresine geçmek istiyorlar.

 

Bir de şöyle anlatayım; ürün geçmişte kasa kasa alınıyordu. İnsanlar daha rahattı, daha sağlıklıydı. Besinler iyiydi. Şimdi ise tane tane alım yapılabiliyor. Ürünlerin kalitesini de bitirdiler. 

 

Bu gidişata dur dememizin zamanı geldi ve geçiyor.

Bir olalım, birlikte yol alalım. 

Bu düzensizliği, yolsuzluğu hep birlikte ve mücadelemizle yolsuzluğu yok edelim. 

Şimdi geçmiş ile gelecek arasındaki farkındalığını bilip de buna hala sessiz kalan bizden değildir.

İşçi Mesajları

Emrah Aydın Yazdı: Seçilmeli mi Seçmeli mi?

Yayınlandı

on

seçmeli-seçmelimi

Patron ve yandaşlarının tek amaçları çalışan emek verenlerin haklarını yemek ve sömürmek.

Temel sorunun baş mimari açık gözlüler yiye yiye bitiremediler. Bitiremeyecekler! İşçiler, emekçiler artık yalnız değiller ve yalnız olmayacaklar.

Bu yürüdüğümüz yolda tüm işçi ve emekçiler asla yalnız olmayacak.

DUR DUR KİM GELİYOR?KİM GELİYOR?
İŞÇİ VE EMEKÇİLER GELİYOR!

Continue Reading

İşçi Mesajları

Emrah Aydın Yazdı: Patrona Göre mi İşçiye Göre mi?

Yayınlandı

on

emryullah

İşçi emekçi önce hakkını bilmeli ve öğrenmeli.Öncelik sadece kendi değil. Sadakatli ve birlik olmalıdır. Emeğini sadece patronlara peşkeş çekmemelidir. 

 

İşçi emekçi haksızlığa uğramaktan başka bi suçu yok. “Fazla mesai yap!” derler. Yaparız. Başka şubeye git derler gideriz. 

 

Farklı bölümlerde çalıştırırlar. Yani sen 9 yıl sırtında taşı. Bir sefer sen binmeye çalış, her türlü muameleye maruz kalan yine sen olursun. Bu sebepten ötürü işçi emekçi kardeşler sizler benim. Ben de sizlerin sesi olmaya çalışıyorum. 

 

Hep birlikte bizi engelleyen bu duvarı yıkalım. Haklarımızı almak için pir olalım bir olalım. 

 

TEK YUMRUK TEK ZAFER İÇİN

Continue Reading

Analiz

Emrah Aydın Yazdı: Koltuk Sevdası ve Yaşam Mücadelesi

Yayınlandı

on

iscisi

Sonu bir türlü gelmeyen ve insanları hep bir şekilde kandırıp inandırabilen bir iktidar var karşımızda.

Bununla birlikte hayatımızla oynayan, hayatımızla oynatmayı seven insanlarımız da var tabii. Sorumluluk ve sahiplenme konusunda çok iyiyiz. Becerikliyiz ve çalışkanız. Başta aile ve iş sorumluluklarımız var. Her birimiz de bu sorumluluklarımızı yerine getirmede iyiyiz. Ancak bunları yaptığımız halde bile eksiklerimiz fazlasıyla var.

Açıkçası yöneten her kim olursa olsun önce sözler verir ve ardından o koltuğa oturduğu anda verdiği sözler çöp olur. Bir de milletin sırtından inmek nedir bilmezler.

Pek çok kişi de “Nasılsa insanlar alışık” diyip “önceki de zaten milletin sırtındaydı, biz neden olmayalım?” diye düşünüyor nedense. Ama son seçimlerden sonra vatandaşlar pişman oldu mu? Evet pişmanlar. Bunun belli olduğu yüzlerindeki ifadeden aşikar.

Şimdi durumu aksine çevirmenin tam zamanı aslında. Üreten işçi ve emekçiler ise yöneten neden işçiler ve emekçiler olmuyor? Her şeyi yapan işçi emekçi ise tabii ki de olabilir. Aile desen onlar geçindiriyor, iş desen onlar görüyor. Bunları yapan her şeyi yapar.

Tüm işçi ve emekçilere seslenerek şunu söylemek isterim; hak ve hakkaniyet için birlikte bu yola çıkmalıyız. Ben ve diğer işçi kardeşlerimle birlikte gelin bu oyunu bozalım. Yine, yeniden biz kuralım. Bu patronlara ve onlar gibi insancıklara nasıl güzel bir yaşam olur gösterelim. Cevabımızı mutlu ve birlikte yaşam ile verelim ki onlara çok güzel bir tokat olsun.

Yapılacak bir şeyin olmadığını düşünen, art niyetli ve kendinden başka kimseyi düşünmeyen insancıklar da var aramızda. Ama şimdi artık her şey değiştiği gibi yeni nesil de değişti. Öz neslimize güvensizliğimiz tecrübe ile sabit. Ancak yine de kötülüğün değil iyiliğin göstergesi olmak için çalışmamız gerekir. Yönetmeyi birbirimizden öğrenmemiz gerekir. Onları bertaraf etmek için bunu uygulamamız gerekir.

Üreten biziz, yöneten de biz olalım.

Continue Reading

Trending