Bizimle iletişime geçin

Güncel

İşçinin 13 yıllık hakkını gasp eden Suudi Al Jeri şirketine karşı eylem

Yayınlandı

on

al jeri

Suudi Arabistan’da Al Jeri Uluslararası Taşımacılık Şirketi’nde 13 yıl boyunca çalışan oto elektrik ustası Zeynelabidin Ahmet Hizmetçi’nin gasp edilen haklarının ödenmesi için Emeğin Gücü Derneği Levent’te bulunan Suudi Arabistan Konsolosluğu önünde açıklama yaptı.

Zeynelabidin Ahmet Hizmetçi 30 yılı aşkın süre Arabistan’da çalıştı. 2009-2022 yılları arasında Al Jeri Uluslararası Taşımacılık Şirketi’nde oto elektrikçi olarak çalıştı. Hizmetçi, geçtiğimiz yıl Al Jeri ve THY’nin dönüş biletlerini karşılıklı olarak hatalı kesmesi sebebiyle ülkeye geri dönemedi. Çalışma izni süresi doldu ancak Al Jeri tarafından çalışma izni yeniden çıkarılmadı.

Açıklamada “13 yıl boyunca çalışarak hak ettiği ve iş yeri ile arasında düzenlenen sözleşmede geçen maddelerde de belirtildiği gibi tazminatı (oranın deyimiyle yıpranma parası) bir yıldır çeşitli bahanelerle ödenmemektedir. Şirketin söylediği tüm işlemleri yapmasına karşın Al Jeri şirketi yetkilileri ülkelerinin hukukundan kaynaklı ödemenin böyle gerçekleştirilemeyeceğini belirterek ve çeşitli bahanelerle işçi arkadaşımız bir yıldır oyalanmaktadır.” denildi. 

 

Suudi Arabistanlı şirketinin bütün iletişim kanallarını kapattığını, şirkete ve Suudi Arabistan’ın Türkiye konsolosluklarına dernek tarafından attıkkarı maillerin cevapsız bırakıldığını aktaran Hizmetçi. “Riyad’ta bulunan Türkiye Cumhuriyeti konsolosluğuna attığımız bilgilendirme mailiyle gerçek anlamda ilgilenilmemiş, sadece Suudi Arabistan’da avukata başvurun denerek konsolosluk yetkilileri Türkiyeli göçmen işçilerin haklarını savunma sorumluluğunu üzerinden atmıştır” dedi.

ÇÖZÜLMEDİĞİ TAKDİRME GELMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Yurt dışında çalışan Türkiyeli işçilerin haklarını güvence altına alması gerekirken böylesi işçi düşmanı ülkelerin yönetimleriyle düşmemek için sessizliğini koruyan ve kılını kıpırdatmayan yetkilileri de teşhir ediyoruz:

Dünyanın neresinde olursa olsun Türkiyeli göçmen işçi arkadaşlarımızın haklarını her koşulda emek düşmanlarına karşı savunacağız. Arkadaşımızın yıllarca emek edip, her türlü zorlu koşulda göçmen işçi olarak çalıştığı ve alın teri ile hak ettiği paranın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz.

 

Çözülmediği takdirde kapınıza gelecek, emeğin gücünün sermayeden güçlü olduğunu daha önceki emek düşmanlarına gösterdiğimiz gibi sizlere de göstereceğiz”

“YETKİLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ”

 

Al Jeri şirketine ve Suudi Arabistan Türkiye temsilciliklerine seslenen dernek üyeleri “Bu hak gaspını hızla çözmelerini salık veriyoruz. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti yetkililerini de sorunu çözmeleri için göreve çağırıyoruz” dedi. 

Güncel

Sendikal tazminat ödemeyen PilenPak patronunun banka hesabına haciz kondu

Yayınlandı

on

pilebn

Manisa’da, ulusal ve uluslararası patates cipsi ve çikolata markasının paketlerinin üretildiği PilenPak Ambalaj’da çalışan işçiler, iki yıldan uzun süredir Türk-İş’e bağlı Basın-İş sendikası öncülüğünde devam eden ve 149 işçinin işten çıkarılmasına karşı yürüttükleri sendikal mücadelelerinde 15 gün önce greve çıkmıştı

İzmir’deki iş mahkemeleri, işçilerin sendikalı oldukları için işten çıkarıldıklarına karar verdi. Ancak işveren, işçilerin sendikal tazminatını mahkeme kararına rağmen ödemedi. Bunun üzerine işçiler, icra takibi başlattı. İşveren icra talebine itiraz etti. Sendikal tazminatları ödenmeyen 11 işçinin ayrı ayrı açtıkları davalarda mahkemeler, işverenin itirazını haksız buldu. Mahkemeler ayrıca, sendikal tazminat hakkını ödemeyen işvereni ayrıca yüzde 20 oranında tazminatla cezalandırdı.

Mahkemelerin her bir işçi için aldığı karara göre PilenPak patronunun banka hesabına haciz konuldu. Basın-İş Genel Başkanı Savaş Nigar, fabrika önünde grevde olan işçilerle birlikte yaptığı açıklamada “Sendikal mücadele içerisinde, PilenPak işvereninin yapmış olduğu baskılardan bir tanesinin de bu olduğunu düşünüyoruz. Biz bundan sonraki süreçte, üyelerimizle birlikte kazanana kadar mücadelemizi devam ettireceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Continue Reading

Güncel

Tez Koop İş, CarrefourSA’nın %58’lik taslağına imza attı

Yayınlandı

on

carrefour em

Yürürlük süresi 1 Ocak 2024 – 31 Aralık 2026 olan toplu iş sözleşmesine göre, tüm ücretlere birinci yıl için yüzde 58 artış yapıldı. Ücret zammının ardından, aylık çıplak ücretlere kıdeme göre 350 ila 1450 lira arasında kıdem zammı eklenmesi kararlaştırıldı.

Bu şekilde, kıdemleri dikkate alınarak zam yapılan işçilerin alacağı oran %61 ve %69 arasında oluyor. Bununla birlikte, çalışanlara 120 günlük ücretleri tutarında toplam 4 ikramiye verilecek.

Sözleşmeye ilişkin açıklama yapan Tez Koop İş Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, sözleşmede yer alan yan hakları açıkladı:

– Her işçiye her ay 100 lira gıda yardımı
– Yakacak, izin, bayram yardımlarında %80-%100
– Evlilik, doğum, ölüm, eğitim vb. sosyal yardımlarda %65-%100 zam
– Kasa tazminatı %74 artırıldı
– Meslek grubuna depo mal kabul elemanı ve forklift elemanları da eklendi
– Depo çalışanlarına verilen görev ödeneği %70 artırıldı. 

Continue Reading

Güncel

Patron kalp krizi geçiren işçi için ambulans çağırmadı, işçi hayatını kaybetti

Yayınlandı

on

flo

Olayı sosyal medya hesabından duyuran BİRTEK-Sen’in açıklaması şu şekilde:

“Şimdi size, bir işçinin organize bir cinayete nasıl kurban gittiğini, göz göre göre nasıl öldürüldüğünü anlatacağız.

Sendikamıza ulaşan ve aynı fabrikada çalışan işçi arkadaşlarının anlattığına göre, Bekir Kelleoğlu adlı işçi Urfa OSB’de bulunan FLO Ayakkabı Fabrikası’nda çalışırken yapılan haksızlığa dayanamayıp kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti.

40 yaşlarında, evli ve iki çocuğu olan Bekir Kelleoğlu, FLO Ayakkabı’da usta yardımcısı ve gri yaka olarak çalışırken, kısa bir süre önce keyfi bir şekilde görevinden alınarak başka bir bölüme verildi. Üstüne bir de kendisiyle aynı pozisyonda olan kimi ustalara bir maaş ikramiye verilirken Kelleoğlu’na verilmedi. Bu haksızlıklara itiraz etti, fabrika yöneticileriyle tartıştı.

Geçen hafta, 7 Mart Perşembe günü fenalaşınca fabrikanın doktoruna çıktı. Doktor kalp krizinden şüphelendi ve hastaneye gitmesini söyledi. Ne ambulans çağırdılar ne fabrika aracıyla götürdüler. Kalp krizi geçiren işçiyi, şehir merkezinin 20 kilometre dışında olan OSB’deki fabrikadan kendi başına gönderdiler. Bekir Kelleoğlu, o haldeyken yürüyerek fabrikadan çıkıp otobüs durağına gitti. Hastaneye ulaşamadan yolda hayatını kaybetti

Bu bir cinayettir! Bu cinayetin sorumlusu FLO Ayakkabı Fabrikasının patronu ve fabrika yönetimidir. Bu cinayetten sorumlu olanlar hesap vermelidir! İşçi kardeşimizin ailesine, sevenlerine ve bütün FLO Ayakabı işçilerine başsağlığı diliyoruz. Sendikamızın konunun takipçisi olacağını ilan ederken, FLO Ayakkabı işçilerine de, işçilerin hayatına değer vermeyen bu anlayışa, bu kölelik ve cinayet düzenine karşı birleşme ve mücadele etme çağrısı yapıyoruz!”

Continue Reading

Trending