Urfa’da verdikleri mücadele sonucu Uğur Tekstil işçileri kazandı, tüm işçiler işe geri alındı

Urfa’da tüm işçilerin Kod-18 ile işten atılarak patron tarafından kapatılan Uğur Tekstil yeniden açıldı. Bugün Uğur Tekstil’de işçi servisleri çalışmaya başladı. Bir ay önce kapanan fabrika bugün açıldı ve atılan işçilerin hepsi tekrar işe alındı.

Uğur Tekstil işçileri çalışma koşullarının ve ücretlerinin iyileştirilmesi için DİSK/Tekstil’e üye olmuş, patron ise bunun üzerine fabrikayı kapatmıştı. İşçiler ise fabrikanın tekrar açılması, sendikanın muhatap alınması talebiyle ekim ayında direniş başlatmıştı. İşçilerinin eylemlerinin ardından patron, sendika ile görüşme talebini kabul etti. Yaklaşık bir ay sonra fabrika yeniden açılarak tüm işçiler işe alındı. İşçilerin üye oldukları DİSK/Tekstil yetkiyi aldı.

İşçilerle birlikte servise binen DİSK Tekstil-İş Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, “Bugün Uğur Tekstil’de işçi servisleri çalışmaya başladı. Bir ay önce kapanan fabrika bugün açıldı ve atılan işçilerin hepsi tekrar işe alındı. Birlik, mücadele ve dayanışma kazandı. Destek veren, yanımızda olan herkese teşekkürler. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” dedi.

NE OLMUŞTU?

Fabrikanın kapatılmasından sonra DİSK Tekstil-İş üyesi işçiler, fabrikanın tekrar açılıp işlerinin iade edilmesi ve sendikanın muhatap alınması talebiyle Ekim ayının başlarında eylem başlattı. Eylemin ardından işveren, sendika ile görüşme talebini kabul etti. Görüşmelerin ardından fabrika ile sendika arasında uzlaşma sağlandı.(YOL TV)

Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir