Bizimle iletişime geçin

İşçi Hareketi

Maaşları ve ikramiyeleri yatmayan Çiğli Belediyesi işçileri iş bıraktı

Yayınlandı

on

cibel ekip

Çiğli Belediyesi’nde yetki sahibi DİSK/Genel-İş Sendikası, 2022 Nisan ayında işçilerin söz, yetki, karar haklarını yok sayarak belediyeyle TİS imzalamıştı. İşçiler sözleşmenin imzalandığı gece sefalet sözleşmesini protesto etmişti.

Mevcut ekonomik kriz koşullarında yetersiz olan TİS’in ardından işçilerin ek zam direnişleri devam etmişti. 2023 Ocak ayında başlayan ek zam direnişlerinde Genel-İş yönetimi işçilerin kendi seçtikleri 3 temsilciyi “kendi başlarına hareket ettikleri” gerekçesiyle görevden almıştı.

Çiğli Belediyesi’nde hak gaspı hala devam ediyor. Belediye iştirakı ÇİBEL bünyesinde çalışan işçiler maaşlarının ve ikramiyelerinin yatmaması üzerine iş bırakma eylemine başladı. Hakları için direnen işçiler 2 gündür şantiyedeler.

“EMEĞİNİN HAKKINI ALMIŞ OLARAK EVİMİZE GİTMEK İSTİYORUZ”

İz Gazete’ye konuşan işçiler “Bizi sürekli olarak eylem yapmaya itiyor belediye. Böylesi zor zamanlarda, bayrama günler kala yine haklarımıza göz diktiler. Maaşlarımız ve ikramiyemizi birlikte yatırmıyorlar” dedi.

2022’de imzalanan TİS’in geçinmelerine yetmediğini belirten işçiler “Maaş geldiği gibi kiraya, borçlara gidiyor. Ülkenin ekonomisi belli. Bayramda hepimiz çocuklarımızla, ailemizle güzel vakit geçirmek istiyoruz. Belediye bayramı bile zehir ediyor. Onlar bayram yaparken biz eylem yapmak zorunda kalıyoruz. Biz çocuklarımıza bakınca kafamızı eğmek istemiyoruz. Emeğinin hakkını almış olarak evlere gitmek istiyoruz çok mu?” dedi.

 

“GENEL-İŞ BELEDİYE BAŞKANIYLA İŞ BİRLİĞİ YAPIYOR”

Direnişteki işçiler maaşlarından kesinti yapıldığını da ifade ederek “Biz daha önce eylem yaptığımızda kesintiler yapmışlardı. Çiğli Belediyesi eylem yapıyoruz diye kesinti yapıyor. Bu sefer kesintiye de razı değiliz. Haklarımızı tamamen yatırmalı, işçileri tehdit etmekten vazgeçmeli, eylem sonrası kesintileri aklının ucundan bile geçirmemeli” dedi.

DİSK/Genel-İş sendikasının da Utku Gümrükçü ile işbirliği içinde olduğunu iddia eden işçiler, “Belediye başkanı İzmir’de ‘işçi hakkına göz diken başkan’ diye anılıyor. İşçinin hakkını baltalamak için elinden geleni yapıyor. Sendika temsilcilerimizi tasfiye etti. İrademizi gasp etti. Çok açık ki Gümrükçü ve sendika aynı rotada. Ancak biz işçilerin rotası ekmeğimiz, emeğimiz” dedi.

“BİR SENDİKA BUNU SÖYLER Mİ?”

Önce temsilcilerimize göz diktiler diyen işçiler, “Sendika yetkilileri Çiğli işçileri için ‘sürekli eylem yapıyorlar’ diye konuşuyor. Bir sendika bunu söyler mi? İşçinin hakkı verildi de işçi eylem yapmak mı istedi? Biz hem belediye hem de sendikada bu çarpık anlayışa karşı mücadele etmek durumunda kalıyoruz” dedi.

İşçi Hareketi

Patronların düzeninde işsizlik çözülmez: Her iş yerinde birlik, her iş yerinde sendika!

Yayınlandı

on

mess gebze

1. TÜİK’in son açıkladığı verilere göre yıllık işsizlik ayda %0,2 puan artarak %9,1 oldu. Bu oran nüfusumuzun 8 milyon 298’ine denk geliyor. Ancak ülkemizde açıklanan tek işsizlik verisi bu değil. DİSK-AR’ın bu verilere dayanarak yaptığı “geniş tanımlı işsizlik” hesaplaması da var. Bu hesaplamaya göre ise geniş tanımlı işsizlik oranı yıllık %26,5 ediyor. Bu kategori de hesaplamaya dahil edilince ülkemizdeki işsiz sayısı 10 milyon 453 bin kişi ediyor.

2. Ülkenin her yerindeki emekçilerin çalışma hayatına katılımına yönelik veriler neden böyle farklı farklı? Çünkü devletin kurumu olan TÜİK’i yönetenler, “iş bulma ümidini kesmiş olan” milyonlarca kişilik nüfusu bu hesaplamaya dahil etmiyor. Patronların çıkarlarına hizmet eden TÜİK’e göre ülkemizde bir insanın “işsiz” olarak sayılabilmesi için dahi “iş bulma umudunu kaybetmemiş” olması isteniyor.

3. Patronların “iş bulma umudu”ndan kast ettiği şey açık. İşsizlikle terbiye edilmiş, hakları için örgütlenmeyen bir işçi sınıfı istiyorlar. Toplumun bir kesimi sürekli işsiz kalmalı ki, işi olan işçileri patronlar hizaya getirebilsin. Patronlar istiyorlar ki, işçi uzun çalışma saatlerine alışsın. Sevdiklerine ve kendine biraz zaman ayırabildiğine şükretsin. İşini kaybetmekten korksun ki açlık sınırındaki ücretlere tamah etsin. Bu işçilerin emeğiyle ise büyük şirketler kar etsin.

4. Patron sınıfı, işçilerin çalıştıkları iş yerlerinin sahipleri. İşçilerin ürettikleri çok fazla miktardaki değere el koyarak zenginliklerini elde ediyorlar. Bu değerden işçilere çok küçük bir pay kalıyor. Onlar için en önemli şey en asgari miktarda işçi çalıştırıp, en asgari maaşları verip en azami karları elde etmek. Toplumun refahına katkıda bulunmak için değil, ancak sadece kendi karlarını korumak için milyonlarca insandan oluşan bir işsizler ordusuna ihtiyaçları var. Kapitalist düzen, böyle işliyor işte.

5. Son yıllarda tüm patronlar, bu işsizler ordusunu adeta güvence altına almak için durmaksızın çalışıyor. Tüm ülkeden sendikalaştıkları için işten çıkarılan, sarı sendikadan ayrıldığı için toplu halde işten atılan, sendikasızlıkla birlikte açlık ücretleri dayatılan işçilerin haberlerini alıyoruz. Yüksek enflasyonda alım gücümüzün düşmesini, işçi konfederasyonlarının satılmışlığını fırsat bilen patronlar krizden maksimum kar elde etmek istiyorlar.

6. Patron sınıfının bu saldırganlığına, milyonların işsizlikle burun buruna bırakılmasına karşı emekçilerin tek bir panzehiri var: O da örgütlenmek. Her fabrikada, her atölyede, her iş yerinde birlik kurmak. Sendikalaşmak, sendikal hakları için her türlü imkanı kullanarak mücadele etmek. Tıpkı bu seneki metal TİS’indeki gibi işçi sınıfı, ancak birliğini koruyarak ve örgütlülüğüne güvenerek somut kazanımlar elde edebilir. 

Continue Reading

İşçi Hareketi

Özçelik-İş Eti Alüminyum patronuyla anlaştı, direniş sona erdi

Yayınlandı

on

aluminm

Eti Alüminyum patronlarının %55’lik zam dayatmasını kabul etmeyen işçiler “%100 zam!” diyerek iş yavaşlatma eylemine başlamıştı.

İşçiler, sefalet dayatan patronların yanı sıra, ücret mücadelesinde yanlarında olmayan yetkili Özçelik-İş sendikası yönetimini de protesto etti. İşçiler, sarı sendikaya yönelik öfkesini Seydişehir’deki Özçelik-İş şubesi önüne de taşıdı.

İş yavaşlatma eylemi yapan işçiler, “açlık sınırında değil insanca geçinecek ücret” diyerek vardiyalar halinde direniş nöbetini sürdürdü.

SARI SENDİKA 1000 LİRA ARTIŞA “EVET” DEDİ

Ancak sarı Özçelik-İş sendikası yöneticileri, patronla masaya oturarak işçileri sattı. Sendika bürokratlarının patronlarla yaptığı görüşme sonucunda işçilere şu mesaj gitti:

Yaptığımız girişimler sonucunda 01.01.2024 tarihinden geçerli olmak üzere ücretlerinizde yüzde 62 oranında artış yapılması konusunda mutabakat sağlanmıştır. Protokole yönelik detaylı bilgiyi Şube Başkanı ve yöneticilerimiz sizlere aktaracaktır”

%100 zam için günler boyu direnişini sürdüren işçiler, anlaşmadan memnun değil. 

Continue Reading

Açıklama

Mağaza Market-Sen: Düşük Ücret Dayatmasına, Uzun Çalışmaya, Mobbinge Son Vermek İçin Her Markete Sendika

Yayınlandı

on

images 13

Mağaza Market-Sen’in “Düşük Ücret Dayatmasına, Uzun Çalışmaya, Mobbinge Son Vermek İçin Her Markete Sendika!” başlıklı açıklaması sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

 

Açıklama şu şekilde:

 

“İşçilerin omuzlarında ekonomik krizin yükü artmaya devam ediyor. Asgari ücrete yapılan zammın ardından yeni yılda yeni zamlarda yağmur gibi geldi.

 

Market patronları yurdun dört bir yanına mağaza açmaya devam ediyor. Marketler büyürken, işçilerin ücretleri daha da düşüyor, hakları daha da tırpanlanıyor. A101, ŞOK, BİM, HAKMAR, HAPPPY CENTER… ve daha fazlası. Tüm cirolarını market işçilerinin fazla mesailerinden ve gasp ettikleri haklarından elde ediyor.

 

Bu gidişata dur demek için İstanbul başta olmak üzere, birçok yerde HER MARKETE SENDİKA diyoruz. Haklarımız var, sendikamız var. Yalnız değiliz. Patronların ağalık ve kölelik düzenine birlik olarak son verebiliriz.

 

Sen de şimdi Mağaza Market-Sen’e üye ol!


Haklarımızı patronlardan hep birlikte alalım!”

 

Continue Reading

Trending