Bizimle iletişime geçin

Güncel

Çiğli Belediyesi işçilerinden Genel-İş yönetimine: İşçilerin temsilcisini ancak işçiler görevden alabilir

Yayınlandı

on

cigli

İzmir’de Çiğli Belediyesi’nde çalışan işçiler, 16 Ocak’ta; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin temel atma töreninde “ek zam” için eylem yapmıştı.

Belediye işçilerinin üyesi olduğu DİSK/Genel-İş 8 No’lu şube yönetimi, bugün yayınladığı açıklamayla işçilerin seçtiği 3 işçi temsilcisinin görevden alındığını duyurdu.

Çiğli Belediyesi işçileri, Genel-İş yönetiminin kararına karşı bugün belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, şube yönetiminin demokratik olmayan bir karara imza attığı vurgulanarak “Genel-İş sendikası üç temsilci arkadaşımızı disiplinsiz davrandıkları ve kendi başlarına hareket ettikleri gerekçesiyle görevden aldı. İşçilerin temsilcisini ancak işçiler görevden alabilir. Seçilmiş İmamoğlu’nun görevden alınmasıyla seçilmiş işçi temsilcisinin görevden alınması arasında ne fark var? Bizler ülkenin ikinci yüzyılına girerken seçilmişlerin görev hakkının gasp edilmesine karşı çıkmayacaksak nerde demokrasi? Nerde adalet?” ifadeleri yer aldı.

İşçiler, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’nün “ek zam” için işçileri 4 aydır oyaladığını ifade ederek “Hizmetin kalitesi için iş huzuru gerekir. Biz iş huzurunu sağlamak istiyoruz ve herkesin önünde çağrı yapıyoruz: Sayın Utku Gümrükçü, sen de biliyorsun ki işçi düşük ücretler istemiyor. Kendi ayak oyunlarınıza bizi dahil etmeyin. Haklarımızı verin bizler de görevimiz olan hizmeti sağlayalım. Gelin masaya oturun, taleplerimizi kabul edin. Temsilci arkadaşlarımız da görevlerine iade edilsin. Biz anlaşılmak için ayrıca bizzat Kemal Kılıçdaroğlu’yla bir heyetle birlikte görüşme talebimizi kamuoyu önünde iletiyoruz.” ifadeleriyle masaya oturma çağrısı yaptı.

Çiğli Belediyesi işçileri 21 Ocak Cumartesi günü saat 12.00’de Basmane’deki DİSK Genel-İş sendika binası önünde seçilmiş işçi temsilcilerine yönelik demokratik olmayan tutumu protesto edecek.

“BU ENFLASYONDA ÜCRETLERİMİZ SABİT KALAMAZ”

İşçilerin bugün belediye binası önünde gerçekleştirdikleri basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Ülkemizin içinden geçtiği koşulların en can alıcı noktası ekonomi. Hiçbir işkolunda emekçiler, hatta kamu emekçileri bile geçinemiyor. Orta direk kalmadı. Ya çok yoksulsun ya çok zengin. Bugün enflasyon canavarı en çok işçi kesimini yiyip bitiriyor. İşçilerin de biraz rahat soluk alabilmesi için vermesi gereken en önemli mücadele: Ek zam talebi.

Bizler Çiğli işçileri olarak yaklaşık bir aydır sözleşmemizin yenilenmesi için mücadele ediyoruz. Çünkü maaşlarımız asgari ücretin altında kaldı ya da asgari ücrete yaklaştı. Sütün 30 liraları geçtiği, temel tüketim maddelerine zamların yapıldığı bir zamanda bizim ücretlerimiz sabit kalmamalı. Bu işçiyi açlığa, ölüme mahkum etmek demektir. Geçinemiyoruz.

“DÖRT AYDIR İŞÇİLERİ OYALIYORLAR”

Yaklaşık dört aydır işçileri oyalıyorlar. İşçi arkadaşlarımızla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na derdimizi aktarmak istedik.

Günler öncesinden Sayın Kılıçdaroğlu’na dertlerimizi sorunlarımızı anlatmak istediğimizi hem belediye yönetimine hem de bağlı bulunduğumuz Genel-İş 8 No’lu şubeye belirttik. Her şey kayıt altında. Utku Gümrükçü bu olayı bildiği için o alana ve daha sonra etkinliğe gelmedi. Bizi CHP’yle karşı karşıya bırakmak istedi. Haklı taleplerimizi dinlemek yerine manipüle edip kendisine siyasi operasyon çekildiğini iddia etti.

“İMAMOĞLU’NUN GÖREVDEN ALINMASIYLA SEÇİLMİŞ İŞÇİ TEMSİLCİSİNİN GÖREVDEN ALINMASI ARASINDA NE FARK VAR?”

Genel-İş sendikası dün demokratik olmayan bir karara imza atarak üç temsilci arkadaşımızı disiplinsiz davrandıkları ve kendi başlarına hareket ettikleri gerekçesiyle görevden aldı. İşçilerin temsilcisini ancak işçiler görevden alabilir. Seçilmiş İmamoğlu’nun görevden alınmasıyla seçilmiş işçi temsilcisinin görevden alınması arasında ne fark var? Bizler ülkenin ikinci yüzyılına girerken seçilmişlerin görev hakkının gasp edilmesine karşı çıkmayacaksak nerde demokrasi? Nerde adalet?

Utku Gümrükçü dört aydır sözleşmeyi yenilememek için ısrar ediyor, işçiyi tanımıyor. Durum böyle olmasına rağmen görevden alınsın demeyiz, dişe diş mücadele ederiz. Ancak görevden almak meydandan kaçmaktır. Çiğli işçisi meydanı kimseye bırakmaz. Utku Gümrükçü göz korkutmaya çalışıyor. Ne yazık ki işçi dostları olarak bildiklerimiz de bu oyuna ortak oluyor.

“GELİN MASAYA OTURUN”

Hizmetin kalitesi için iş huzuru gerekir. Biz iş huzurunu sağlamak istiyoruz ve herkesin önünde çağrı yapıyoruz: Sayın Utku Gümrükçü, sen de biliyorsun ki işçi düşük ücretler istemiyor. Kendi ayak oyunlarınıza bizi dahil etmeyin. Haklarımızı verin bizler de görevimiz olan hizmeti sağlayalım. Gelin masaya oturun, taleplerimizi kabul edin. Temsilci arkadaşlarımız da görevlerine iade edilsin. Biz anlaşılmak için ayrıca bizzat Kemal Kılıçdaroğlu’yla bir heyetle birlikte görüşme talebimizi kamuoyu önünde iletiyoruz.”

Güncel

Sendikal tazminat ödemeyen PilenPak patronunun banka hesabına haciz kondu

Yayınlandı

on

pilebn

Manisa’da, ulusal ve uluslararası patates cipsi ve çikolata markasının paketlerinin üretildiği PilenPak Ambalaj’da çalışan işçiler, iki yıldan uzun süredir Türk-İş’e bağlı Basın-İş sendikası öncülüğünde devam eden ve 149 işçinin işten çıkarılmasına karşı yürüttükleri sendikal mücadelelerinde 15 gün önce greve çıkmıştı

İzmir’deki iş mahkemeleri, işçilerin sendikalı oldukları için işten çıkarıldıklarına karar verdi. Ancak işveren, işçilerin sendikal tazminatını mahkeme kararına rağmen ödemedi. Bunun üzerine işçiler, icra takibi başlattı. İşveren icra talebine itiraz etti. Sendikal tazminatları ödenmeyen 11 işçinin ayrı ayrı açtıkları davalarda mahkemeler, işverenin itirazını haksız buldu. Mahkemeler ayrıca, sendikal tazminat hakkını ödemeyen işvereni ayrıca yüzde 20 oranında tazminatla cezalandırdı.

Mahkemelerin her bir işçi için aldığı karara göre PilenPak patronunun banka hesabına haciz konuldu. Basın-İş Genel Başkanı Savaş Nigar, fabrika önünde grevde olan işçilerle birlikte yaptığı açıklamada “Sendikal mücadele içerisinde, PilenPak işvereninin yapmış olduğu baskılardan bir tanesinin de bu olduğunu düşünüyoruz. Biz bundan sonraki süreçte, üyelerimizle birlikte kazanana kadar mücadelemizi devam ettireceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Continue Reading

Güncel

Tez Koop İş, CarrefourSA’nın %58’lik taslağına imza attı

Yayınlandı

on

carrefour em

Yürürlük süresi 1 Ocak 2024 – 31 Aralık 2026 olan toplu iş sözleşmesine göre, tüm ücretlere birinci yıl için yüzde 58 artış yapıldı. Ücret zammının ardından, aylık çıplak ücretlere kıdeme göre 350 ila 1450 lira arasında kıdem zammı eklenmesi kararlaştırıldı.

Bu şekilde, kıdemleri dikkate alınarak zam yapılan işçilerin alacağı oran %61 ve %69 arasında oluyor. Bununla birlikte, çalışanlara 120 günlük ücretleri tutarında toplam 4 ikramiye verilecek.

Sözleşmeye ilişkin açıklama yapan Tez Koop İş Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, sözleşmede yer alan yan hakları açıkladı:

– Her işçiye her ay 100 lira gıda yardımı
– Yakacak, izin, bayram yardımlarında %80-%100
– Evlilik, doğum, ölüm, eğitim vb. sosyal yardımlarda %65-%100 zam
– Kasa tazminatı %74 artırıldı
– Meslek grubuna depo mal kabul elemanı ve forklift elemanları da eklendi
– Depo çalışanlarına verilen görev ödeneği %70 artırıldı. 

Continue Reading

Güncel

Patron kalp krizi geçiren işçi için ambulans çağırmadı, işçi hayatını kaybetti

Yayınlandı

on

flo

Olayı sosyal medya hesabından duyuran BİRTEK-Sen’in açıklaması şu şekilde:

“Şimdi size, bir işçinin organize bir cinayete nasıl kurban gittiğini, göz göre göre nasıl öldürüldüğünü anlatacağız.

Sendikamıza ulaşan ve aynı fabrikada çalışan işçi arkadaşlarının anlattığına göre, Bekir Kelleoğlu adlı işçi Urfa OSB’de bulunan FLO Ayakkabı Fabrikası’nda çalışırken yapılan haksızlığa dayanamayıp kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti.

40 yaşlarında, evli ve iki çocuğu olan Bekir Kelleoğlu, FLO Ayakkabı’da usta yardımcısı ve gri yaka olarak çalışırken, kısa bir süre önce keyfi bir şekilde görevinden alınarak başka bir bölüme verildi. Üstüne bir de kendisiyle aynı pozisyonda olan kimi ustalara bir maaş ikramiye verilirken Kelleoğlu’na verilmedi. Bu haksızlıklara itiraz etti, fabrika yöneticileriyle tartıştı.

Geçen hafta, 7 Mart Perşembe günü fenalaşınca fabrikanın doktoruna çıktı. Doktor kalp krizinden şüphelendi ve hastaneye gitmesini söyledi. Ne ambulans çağırdılar ne fabrika aracıyla götürdüler. Kalp krizi geçiren işçiyi, şehir merkezinin 20 kilometre dışında olan OSB’deki fabrikadan kendi başına gönderdiler. Bekir Kelleoğlu, o haldeyken yürüyerek fabrikadan çıkıp otobüs durağına gitti. Hastaneye ulaşamadan yolda hayatını kaybetti

Bu bir cinayettir! Bu cinayetin sorumlusu FLO Ayakkabı Fabrikasının patronu ve fabrika yönetimidir. Bu cinayetten sorumlu olanlar hesap vermelidir! İşçi kardeşimizin ailesine, sevenlerine ve bütün FLO Ayakabı işçilerine başsağlığı diliyoruz. Sendikamızın konunun takipçisi olacağını ilan ederken, FLO Ayakkabı işçilerine de, işçilerin hayatına değer vermeyen bu anlayışa, bu kölelik ve cinayet düzenine karşı birleşme ve mücadele etme çağrısı yapıyoruz!”

Continue Reading

Trending