Bizimle iletişime geçin

İşçi Kadın Meclisleri

Hugo Boss’ta hırsızlıkla suçlanarak Kod 46 ile işten atılan işçi mücadelesinden vazgeçmiyor

Yayınlandı

on

2 SITE IHK Kopyasi 1

İzmir’deki Hugo Boss tekstil fabrikasında 17 yıl boyunca çalışan kadın işçi, hırsızlıkla suçlanarak Kod 46 ile işten atıldı. İşçi Kadın Meclisleri ve Tekstil-İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada 8 Ocak’ta firmanın bulunduğu Ege Serbest Bölge önünde basın açıklaması yapılacağını duyuruldu.

İzmir İşçi Kadın Meclisi ve Tekstil-İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada Hugo Boss’ta yaşanılanların sadece bununla sınırlı olmadığı belirtildi. Hugo Boss yönetiminin sendikalı işçileri işten atarak anayasal haklarını gasbettiği, işçilerin hızlı çalışması, fazla mesai yapması için baskı uygulandığı ifade edildi. Uzun yıllardır çalışan işçilerin baskıyla istifa etmezse türlü bahanelerle tazminatsız işten atıldığı söylenen açıklamada, “Bir tişört 1000 TL’ye satılırken, işçilerin maaşı 4 tişört ücreti bile etmiyor.” denildi.

İzmir’de yapacakları basın açıklamasına çağrı yapan İzmir İşçi Kadın Meclisi ve Tekstil İş-Sen, Hugo Boss işçisinin hem kendisi hem de tüm işçiler için hakkını istediğini vurgulayarak “Bugün Hugo Boss’ta yaşananların dün Manisa Vestel’de, Çanakkale Dardanel’de ve nice iş yerinde yaşandı. Hayatın her alanında mücadele eden kadınlar; iş yerlerinde de haklarına sıkı sıkı sarıldı.” dedi. Açıklamada, tüm işçiler, kadınlar ve işçilerin mücadelesinin yanında olanlar  8 Ocak Cumartesi günü Ege Serbest Bölge Girişi’nde saat 13:30’da basın açıklamasına davet edildi.

 

İşçi Kadın Meclisi ve Tekstil-İş Sendikası’nın yaptığı açıklamanın tamamı şu şekilde;

İşçiye İftira Atan, Tazminat Ödemekten Kaçan Hugo Boss Hesap Verecek

İzmir’deki Hugo Boss fabrikasında 17 yıl boyunca çalışan kadın işçi, hırsızlıkla suçlanarak Kod 46 ile işten atıldı.

Hugo Boss’ta dikim operatörü olarak çalışan işçi, fabrikaya yeni gelen süpervizörün keyfi isteklerini yerine getirmediği için mobbinge maruz bırakıldı. Bir buçuk ay boyunca mobbing altında çalışan işçi, tazminatını alarak işten ayrılmak istediğini, iş aradığını ve biraz zaman istediğini söyledi. Ertesi gün işçi ayağını kırdı ve bir buçuk aylık iş göremez raporu aldı. İşçinin iyileşmesi ve tekrar iş başı yapmasının hemen ardından çalıştığı konum değiştirildi, “joker eleman” olarak çalıştırılmaya başlandı. İş başı yaptıktan birkaç gün sonra ise çantasında “Hugo Boss etiketli ürün olduğu” iddia edilerek hakkında tutanak tutuldu, savunması dahi alınmadan Kod 46 ile işten atıldı.

Hugo Boss, işçinin 17 yıllık kıdem tazminatını vermemek için açık bir patron oyunu oynuyor. Senelerdir çok uğraştıkları ama kaldıramadıkları kıdem tazminatına fiilen el koyuyorlar. İşçinin sırtından zenginleşen Hugo Boss patronları; sömürü koşulları altında fazla mesaiyle, düşük ücretlerle çalışıp 17 yılın sonunda meslek hastalıklarıyla baş başa kalan işçinin kıdem tazminatını vermek zorundadır.


Sömürü Serbest, Hak Aramak Yasak
22 yıldır İzmir’de faaliyet yürüten Hugo Boss’un namını “işçi düşmanı” olarak biliyoruz. İşçilerin türlü bahanelerle işten atılarak kıdem ve diğer haklarının gasp edilmesine ilk kez şahit olmuyoruz. Hugo Boss yönetimi, yıllardır fabrikadaki sendikalı işçileri işten atarak anayasal hakları gasp ediyor. Hugo Boss’taki koşullar, işçilerin anlattıklarına göre bununla sınırlı değil. İşçilerin hızlı çalışması, fazla mesai yapması için baskı uygulanıyor. Covid temaslısı olan işçiler, durumlarını bildirmelerine rağmen bir gün istirahatın ardından işbaşı yaptırılıyor. Fazla mesaiye kalmak istemeyen işçilere, zorla fazla mesai kağıdı imzalatılmaya çalışılıyor. İşçilerin çoğu aylık 22.5 saat olan fazla mesai saatini kat be kat aşıyor. Uzun yıllardır çalışan işçiler ise mobbing ile yüz yüze kalıyor. Daha önce hiç çalışmadıkları birimlere gönderilip “sen neden uyum sağlayamadın” deniyor. Bu uygulamalardan sonra ise “performans” dayatması gecikmiyor, düşük performans işten atma tehdidi olarak geliyor. İşçi baskıyla istifa etmezse türlü bahanelerle tazminatsız işten atılıyor.


İşte tüm bunlarla beraber Hugo Boss’un 2021 için kâr beklentisi 200 milyon euro olarak açıklandı. Dünyanın en büyük giyim markalarından biri olan Hugo Boss; tüm büyüklüğünü işçilere uyguladığı hızlı üretim baskısına, verdiği düşük maaşlara, el koyduğu tazminatlara, sendika düşmanlığına borçlu. Bir tişörtü 1000 TL’ye satan şirkette, bir işçinin maaşı 4 tişört ücreti bile etmiyor. Hugo Boss’ta 17 yıl çalışan bir işçi 3800 TL maaş alıyor. 

İşçi Kadınlar Mücadele Edecek, Her Hakkını Alacak

İşçiler her iş yerinde ekonomik krizin sonuçlarıyla yüz yüze. Bugün Hugo Boss’ta yaşananlar dün Manisa Vestel’de, Çanakkale Dardanel’de ve nice iş yerinde yaşandı. Ancak özgürlüğü, eşitliği kazanmak için hayatın her alanında mücadele eden kadınlar; iş yerlerinde de haklarına sıkı sıkı sarıldı. Kadın cinayetlerini durduracağız diyerek her şehrin meydanında kol kola giren kadınlar, Vestel fabrikasının önünde “işçi kadınlar asla yalnız yürümeyecek” dedi. Şimdi Vestel’den Hugo Boss fabrikasına filizlenen bu mücadeleyi el birliği ile büyütelim. Fabrikalarda, atölyelerde, mağazalarda, marketlerde, bürolarda… Asgari ücretin belirlenmesi ardından işten atılan, düşük maaşlarla sigortasız çalışma dayatılan, iş bulamayan, geçim derdiyle özgürlüğünü eline alamayan milyonlarca kadınız, işçiyiz. Dünyadaki ve ülkedeki eşitlik mücadelesini, her iş yerinde büyütmeliyiz.

İzmir İşçi Kadın Meclisi ve Tekstil İş-Sen çağrısıyla 8 Ocak Cumartesi günü Ege Serbest Bölge Girişi’nde saat 13:30’da yapacağımız basın açıklamasına başta Hugo Boss’ta çalışan işçi arkadaşlarımız olmak üzere tüm işçileri, tüm kadınları ve işçilerin mücadelesinin yanında olan herkesi davet ediyoruz.

  • Hugo Boss işçisinin ihbar ve kıdem tazminatı ödenecek.
  • Hugo Boss hırsızlık iftirasından vazgeçecek.
  • Hugo Boss sendika düşmanlığına son verecek.

İşçi kadınlar asla yalnız yürümeyecek.
İşçilerin birliği patronları yenecek.

 

İşçi Hareketi

Pas South işçilerine Birleşik İşçi Zemini, İşçi Kadın Meclisleri ve Sosyalist Kadın Hareketi’nden 8 Mart ziyareti

Yayınlandı

on

2 SITE Twitter Facebook IHK ASIL 5

Pas South işçileri 20 gündür sendikal hakları için fabrika önüne direniyor. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu işçileri bugün Birleşik İşçi Zemini, İşçi Kadın Meclisleri ve Sosyalist Kadın Hareketi ziyaret etti.

Fabrikadaki kötü çalışma koşulları ve sefalet zammına karşı Petrol-İş Sendikasına üye olan ve sendikalaştıktan sonra işten çıkarılan Pas South işçileri direnişlerine devam ediyor. Pas South işçisi kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü direniş çadırında karşıladı.

İşçi Kadın Meclisleri adına Esin İzel Uysal konuştu. Uysal konuşmasında, “Bu 8 Mart’ı sizinle bu direniş alanında kutlamak istedik. Umarız kazandığımızda bu zaferi bu direniş alanında kutlarız.Bu direnişin öncüleri işçi kadınlar. Biz daha fazla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. İşçi olduğumuz için işten atılma tehdidiyle karşılaşıyoruz. Kadın olduğumuz için ek gelir getirenler olarak görülüyoruz. Ayrıca eşitsizliklere maruz kalıyoruz. İstanbul Sözleşmesi için mücadele ettiğimiz gibi ILO 190 sayılı sözleşme için mücadele ediyoruz. Bir tarafta patronlar diğer tarafta erkek şiddeti var. Biz o nefes aralığını sizin direnişinizde buluyoruz.” dedi.

Continue Reading

İşçi Hareketi

İşçi Kadın Meclisleri: Vestel’den haksız yere işten atılan üyemiz için Manisa Adliyesi’ndeyiz.

Yayınlandı

on

234767435 905738186710822 4548868735408489816 n

Geçen sene Kasım ayında Manisa Vestel yönetimi Covid-19 önlemi isteyen işçileri işten atmış. Bunun üzerine İşçi Kadın Meclisleri üyeleri ile birlikte yürüttüğü mücadeleyi yargıya taşımıştı.

 

Dava 17 Ağustos Salı günü saat 9:30’da Manisa Adliyesinde görülecek.

 

 

Continue Reading

İşçi Hareketi

Crakers Pizza İşçilerin Hakkını Vereceksin

Yayınlandı

on

2 SITE IHK Kopyasi 9

 

Crakers Pizza’nın Metropol AVM, Küçükyalı, Göztepe, Meydan AVM, Ataşehir, Ümraniye şubelerinde çalışan işçilerin maaşları aylar boyu ödenmedi. Bir işçinin sosyal medyadan yaşadıklarını duyurması ile pizza yapan, motokuryelik yapan başka işçilerin de maaşlarını gasp ettiği ortaya çıktı. İşçi Kadın Meclisleri, hakkı yenen işçilerle mücadeleye başladı. İşçilerin hakkının ödenmesi için Ataşehir’de Crakers Pizza önünde eylem gerçekleştirdik ve tüm kamuoyuna işçinin alın terine göz diken bu şirketi duyurduk.

 

Eylemimizin ardından Crakers Pizza ve franchise şubeleri bize “hızla maaşları ödeyeceklerinin” sözünü verdi. Mart ayının sonundan beri gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde tüm alacaklar karşılaştırıldı, ödeme planı yapıldı. Süreç boyunca muhatabımız Crakers Pizza’nın franchise şubelerinden sorumlu olan MSNE Turizm’di. Ancak Crakers Pizza ve muhatap olduğumuz tüm kademeler sözler verip tutmamayı bir olağan akış olarak sürdürdü. Ödeme planına uymadılar, işçilerin hakkını vermediler, tüm süreci bir oyalama olarak sürdürdüler.

 

Crakers Pizza’nın patronlarından Ahmet Sait Tütünci ve Mustafa Tütünci işçileri oyalamaya çalışan ve işçilerin hakkına el koyan patronlardır. Tarafımızla görüşmeleri sürdüren, patronların sözcülüğünü yapan ve aynı zamanda Maya Ajans çalışanı olan Esra Yılmaz Abdullahoğlu ise şirketin “danışmanı” olarak bu oyalama sürecinin yürütücü isimlerinden biridir.

 

İşçi Hareketi Koordinasyonu İşçi Kadın Meclisleri olarak işçilerle yürüttüğümüz bu süreçte sömürü düzeninin “kurumsal” şirketlerinin yalandan ibaret olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. İşçinin hakkını yiyen bu şirketlerin tek bildiği parayla imaj yaratmak, renkli paketleriyle büyük şirket resmi çizmekten ileri gitmiyor.

20 işçinin 70 bin TL’lik alacağını ödemeden faaliyetlerine devam eden bu şirket, tıpkı tüm patronlar gibi “paramız yok, ödeyeceğiz” cümlesinden başka bir şey anlatmadı. Crakers Pizza’nın “yaşam standartlarından” vazgeçmeyen patronlarının ödeme zorluğu çekmesi inandırıcı değil. Şubeleri çalışıyor, eminiz ki kasaları dolu. Ancak onlar işçilere sıkışıklık anlatmaya çalıştı. İşçi maaşı patronlar için ekstra bir harcama değildir. Diğer tüm kalemlerden öncelikli olması gereken en temel borçtur. Bu bir sıkışıklık değil pandemi fırsatçılığıdır. İş yeri açıp işletmek, zorunluluk değil tercihtir. İşçilerin maaşlarını ödeyemiyorsanız iş yeri açmak zorunda değilsiniz. Biz sizin kârınıza ortak değiliz. Cebinizi doldurduğunuz günlerde kârınızı bölüşmedik. Bu sebeple işçilerin maaşlarını ödemek zorundasınız.

 

  • Crakers Pizza bugün değilse yarın, işçilerin hakkını ödeyecek.
  • Gerekli tüm adımları atarak işçilerin hakkını patronlara bırakmayacağız.
  • Crakers Pizza patronları, ortakları, işçileri, sözcüleri ve örgütlerini dikkate almayı öğrenecekler.

 

 

İşçi Hareketi Koordinasyonu

İşçi Kadın Meclisleri
Crakers Pizza Koordinasyonu

Continue Reading

Trending