Bizimle iletişime geçin

Güncel

LCW depo işçileri kazanımlarını kutladı

Yayınlandı

on

photo 5960841516933037748 y

DİSK/Limter-İş üyesi işçiler yaptıkları açıklamada “Bu direniş tüm işçi sınıfının kazanımıdır” dedi.

Geçtiğimiz aylarda Esenyurt LCW deposunda çalışan işçiler promosyon hakları için iş bırakmıştı. Eylemin sona ermesi ardından patron, Limter-İş üyesi işçileri Kod 46 ile işten atmıştı. İşçiler depo önünde direnişe başlamıştı.

LCW İŞÇİLERİNİN KAZANIMLARI

Direniş 19 günlük direnişin ardından kazanımla sonuçlandı. İşçiler şu kazanımları elde etti:

– İşten atılan işçilerin Kod-46 çıkış kodu değiştirildi
– İşçilerin kıdem tazminatlarının ve diğer alacaklarının ödenmesi kabul edildi.
– İşten atılan işçiler işsizlik maaşından yararlanma hakkına kavuştu.
– İşçilere haksız fesihten dolayı ek maaş ve direnişte geçirdikleri sürenin ücret olarak ödenmesi kabul edildi.
– İşçiler hakkında direniş süreci boyunca yaptıkları eylemlerle ilgili suç duyurusunda bulunulmayacağı taahhüt edildi.
– Hala LC Waikiki deposunda çalışan sendikalı veya sendikasız olan işçilerin bu süreçte eylemlere verdikleri destek dolayısıyla haklarında ifade alma işlemi yapılmaması ve iş akitlerinin sonlandırılmaması kabul edildi.

“BİRLİKTE DİRENDİK BİRLİKTE KAZANDIK”

DİSK/Limter-İş, direnişle gelen kazanımı kutlamak için Mecidiyeköy’deki Cevahir AVM önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya çok sayıda sol, sosyalist kurum ve işçi örgütü destek verdi. Bileşeni olduğumuz İşçi Emekçi Birliği’yle birlikte biz de LCW işçilerinin kazanımlarını kutlamak için Cevahir önündeydik.

 

 

 

“Birlikte direndik birlikte kazandık” pankartının açıldığı eylemde sık sık “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Direne direne kazanacağız”, “Direne direne direnişten zafere”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atıldı.

“DİRENEN İŞÇİLERİN YANINDAYIZ”

Eylemde konuşan LCW işçisi Fehim Özkaya, sendikalarıyla birlikte direndiklerini ve kazandıklarını ifade ederek “Sendikamıza, dayanışan ve destek olan tüm arkadaşların hepsine teşekkür ediyorum.” dedi.

İşçi Emekçi Birliği adına konuşan Kutsal Yazar “Patronların tüm keyfi uygulamalarına, hukuksuzluklarına rağmen; işçiler direndikçe, haklarını savundukça ve emekten yana tüm kurum ve kuruluşlar örgütlü birliğe dayandıkça direnişler zaferle taçlanacaktır. Bizler bu zaferleri kutluyoruz, işçilerin yanında olduğunu duyuruyoruz.” dedi.

“DİRENİŞİMİZ ÖNEMLİ BİR KAZANIMLA SONUÇLANDI”

Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı; yaptığı açıklamada tüm direniş sürecine ve işçilerin elde ettiği kazanımlara ilişkin detaylı bilgi verdi. Saygılı, “Promosyon ücretlerinin yatırılması ve iş yerinde insanca çalışma koşulları talep eden işçilerin karşılaştığı durum, Kod-46 gibi insan onuruna aykırı olan işten çıkarma gerekçesi oldu. Bir hafta içinde 14 işçi Kod-46’ya dayanarak ‘hırsızlık, güveni kötüye kullanma ve işverenin sırlarını açığa vurma’ gibi mesnetsiz gerekçelerle işten atıldı. Böylece atılan işçilerin kıdem tazminatı ve işsizlik maaşından yararlanma gibi temel hakları gasp edilirken, başka bir işletmede çalışma hakları da ellerinden alındı. Kod-46’yla yapılmak istenen belliydi. Bir avuç işçi işten atılacak ve tüm hakları gasbedilerek patronların yanına kar kalacaktı. Ayrıca tüm işçi arkadaşlarımıza da büyük bir göz dağı verilecekti.” ifadelerini kullandı.

LCW işçilerinin kazanımlarını açıklayan Saygılı “Direnişimizin 18. gününde firma yetkililerinin görüşme talebi geldi. Ardından LCWaikiki bünyesinde faaliyet gösteren Klüh patronları ve yetkilileriyle başlayan görüşmelerimiz taleplerimizin çok büyük oranda kabul edilmesi ve bu anlaşma doğrultusunda protokol imzalanmasıyla direnişimiz 19. gününde önemli bir kazanımla sonuçlandı” sözlerini kaydetti. 

Güncel

Sendikal tazminat ödemeyen PilenPak patronunun banka hesabına haciz kondu

Yayınlandı

on

pilebn

Manisa’da, ulusal ve uluslararası patates cipsi ve çikolata markasının paketlerinin üretildiği PilenPak Ambalaj’da çalışan işçiler, iki yıldan uzun süredir Türk-İş’e bağlı Basın-İş sendikası öncülüğünde devam eden ve 149 işçinin işten çıkarılmasına karşı yürüttükleri sendikal mücadelelerinde 15 gün önce greve çıkmıştı

İzmir’deki iş mahkemeleri, işçilerin sendikalı oldukları için işten çıkarıldıklarına karar verdi. Ancak işveren, işçilerin sendikal tazminatını mahkeme kararına rağmen ödemedi. Bunun üzerine işçiler, icra takibi başlattı. İşveren icra talebine itiraz etti. Sendikal tazminatları ödenmeyen 11 işçinin ayrı ayrı açtıkları davalarda mahkemeler, işverenin itirazını haksız buldu. Mahkemeler ayrıca, sendikal tazminat hakkını ödemeyen işvereni ayrıca yüzde 20 oranında tazminatla cezalandırdı.

Mahkemelerin her bir işçi için aldığı karara göre PilenPak patronunun banka hesabına haciz konuldu. Basın-İş Genel Başkanı Savaş Nigar, fabrika önünde grevde olan işçilerle birlikte yaptığı açıklamada “Sendikal mücadele içerisinde, PilenPak işvereninin yapmış olduğu baskılardan bir tanesinin de bu olduğunu düşünüyoruz. Biz bundan sonraki süreçte, üyelerimizle birlikte kazanana kadar mücadelemizi devam ettireceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Continue Reading

Güncel

Tez Koop İş, CarrefourSA’nın %58’lik taslağına imza attı

Yayınlandı

on

carrefour em

Yürürlük süresi 1 Ocak 2024 – 31 Aralık 2026 olan toplu iş sözleşmesine göre, tüm ücretlere birinci yıl için yüzde 58 artış yapıldı. Ücret zammının ardından, aylık çıplak ücretlere kıdeme göre 350 ila 1450 lira arasında kıdem zammı eklenmesi kararlaştırıldı.

Bu şekilde, kıdemleri dikkate alınarak zam yapılan işçilerin alacağı oran %61 ve %69 arasında oluyor. Bununla birlikte, çalışanlara 120 günlük ücretleri tutarında toplam 4 ikramiye verilecek.

Sözleşmeye ilişkin açıklama yapan Tez Koop İş Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, sözleşmede yer alan yan hakları açıkladı:

– Her işçiye her ay 100 lira gıda yardımı
– Yakacak, izin, bayram yardımlarında %80-%100
– Evlilik, doğum, ölüm, eğitim vb. sosyal yardımlarda %65-%100 zam
– Kasa tazminatı %74 artırıldı
– Meslek grubuna depo mal kabul elemanı ve forklift elemanları da eklendi
– Depo çalışanlarına verilen görev ödeneği %70 artırıldı. 

Continue Reading

Güncel

Patron kalp krizi geçiren işçi için ambulans çağırmadı, işçi hayatını kaybetti

Yayınlandı

on

flo

Olayı sosyal medya hesabından duyuran BİRTEK-Sen’in açıklaması şu şekilde:

“Şimdi size, bir işçinin organize bir cinayete nasıl kurban gittiğini, göz göre göre nasıl öldürüldüğünü anlatacağız.

Sendikamıza ulaşan ve aynı fabrikada çalışan işçi arkadaşlarının anlattığına göre, Bekir Kelleoğlu adlı işçi Urfa OSB’de bulunan FLO Ayakkabı Fabrikası’nda çalışırken yapılan haksızlığa dayanamayıp kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti.

40 yaşlarında, evli ve iki çocuğu olan Bekir Kelleoğlu, FLO Ayakkabı’da usta yardımcısı ve gri yaka olarak çalışırken, kısa bir süre önce keyfi bir şekilde görevinden alınarak başka bir bölüme verildi. Üstüne bir de kendisiyle aynı pozisyonda olan kimi ustalara bir maaş ikramiye verilirken Kelleoğlu’na verilmedi. Bu haksızlıklara itiraz etti, fabrika yöneticileriyle tartıştı.

Geçen hafta, 7 Mart Perşembe günü fenalaşınca fabrikanın doktoruna çıktı. Doktor kalp krizinden şüphelendi ve hastaneye gitmesini söyledi. Ne ambulans çağırdılar ne fabrika aracıyla götürdüler. Kalp krizi geçiren işçiyi, şehir merkezinin 20 kilometre dışında olan OSB’deki fabrikadan kendi başına gönderdiler. Bekir Kelleoğlu, o haldeyken yürüyerek fabrikadan çıkıp otobüs durağına gitti. Hastaneye ulaşamadan yolda hayatını kaybetti

Bu bir cinayettir! Bu cinayetin sorumlusu FLO Ayakkabı Fabrikasının patronu ve fabrika yönetimidir. Bu cinayetten sorumlu olanlar hesap vermelidir! İşçi kardeşimizin ailesine, sevenlerine ve bütün FLO Ayakabı işçilerine başsağlığı diliyoruz. Sendikamızın konunun takipçisi olacağını ilan ederken, FLO Ayakkabı işçilerine de, işçilerin hayatına değer vermeyen bu anlayışa, bu kölelik ve cinayet düzenine karşı birleşme ve mücadele etme çağrısı yapıyoruz!”

Continue Reading

Trending