Bizimle iletişime geçin

Güncel

“Asgari ücretlinin maaşına haciz getirilmesin” önerisi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

Yayınlandı

on

genelkurul

Ali Mahir Başarır, TBMM Başkanlığı’na daha önce İcra ve İflas Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi vermişti. Başarır, asgari ücretlilerin maaşlarına haciz getirilmemesini öngören kanun teklifinin, komisyonda görüşülmeden bugün doğrudan Genel Kurul’da görüşülmesini önerdi.

Asgari ücretle çalışanların maaşlarına haciz gelmesini engelleyecek olan kanun teklifinin doğrudan görüşülmesi önerisi, AKP ve MHP’li milletvekillerin oylarıyla reddedildi.

“ÜLKEMİZDE ÇALIŞANLARIN YÜZDE 50’Sİ ASGARİ ÜCRET ALMAKTA”


Önerisi üzerine söz alan Başarır, “Diyoruz ki ülkemizde çalışan asgari ücretlilerin maaşına haciz gelmesin. İcra ve İflas Kanunu’nun 82’nci maddesi haczedilmeyecek mal ve hakları, 83’üncü maddesi kısmen haczedilmeyecek mal ve varlıkları düzenler ve burada, çalışan bir ücretlinin en fazla 1/4 oranında maaşının haczedilebileceği düzenlenmiş. Ülkemizde çalışanların yüzde 50’si asgari ücret almakta. Maalesef ki milyonlarca asgari ücretli, icra kapılarında. Bu hayat pahalılığında, bu yoksullukta bir de icra tehdidiyle hayata devam etmeleri imkansız” dedi.

“ASGARİ ÜCRETLİ 5 BİN 500 LİRA MAAŞ ALIYOR, SARAY’IN BİR GÜNLÜK GİDERİ 18 MİLYON”

Merkez Bankası’nın verilerine atıf yapan Başarır, Türkiye’de çalışanların yüzde 50’sinin asgari ücretle çalıştığını ifade ederek, “Avrupa’da bu oran yüzde 4. Yani asgari ücretliyi, diğer ülkelere göre açlığa mahkum etmiş durumdasınız. Bakın, bu ucube sistemden önce, 2018’de bir asgari ücretli 355 dolar maaş alırken bugün 295 dolar alıyor. Yani maaşlarında 60 dolarlık bir erime var. Sarayın bütçesi kat kat artarken bugün işçinin bütçesi azalmakta, yazık. Bir asgari ücretli, bugün 5 bin 500 lira maaş alıyor, sarayın bir günlük gideri 18 milyon. Bugün, bu ülkede 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 7 bin 425 TL, yoksulluk sınırı 24 bin 185 TL ve asgari ücret 5 bin 500 lira oluyor. Aslında bu iktidarın bundan, bu Bakan’ın, bu ülkeyi yönetenlerin bundan utanması gerekiyor” sözleriyle iktidarı eleştirdi.

 

“4 YUMURTADAN 1’İNE HACİZ KOYUYORSUNUZ, 4 KİLO PATATESTEN 1 KİLOSUNA HACİZ KOYUYORSUNUZ”

 

Yasanın değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Başarır, “Şimdi, bu yasa devam ederse, asgari ücretlinin maaşına haciz gelirse olmayan dört ekmekten birine haciz koyuyorsunuz, dört yumurtadan birine haciz koyuyorsunuz, dört kilo patatesten bir kilosuna haciz koyuyorsunuz. Bakın, UYAP’a günde 25 bin tane icra dosyası açılıyor sayenizde. Bugün, 2022’de sadece 8 milyon 273 bin icra dosyası açılmış. Türkiye’de toplam 32 milyon 451 bin kişi icra kapılarında. Bu, sizin utancınız. Sizin yarattığınız durum, sizin yarattığınız sefalet ve milyonlarca asgari ücretli bu durumdayken 1/4 oranında maaşı kesilmektedir” dedi.

Güncel

Sendikal tazminat ödemeyen PilenPak patronunun banka hesabına haciz kondu

Yayınlandı

on

pilebn

Manisa’da, ulusal ve uluslararası patates cipsi ve çikolata markasının paketlerinin üretildiği PilenPak Ambalaj’da çalışan işçiler, iki yıldan uzun süredir Türk-İş’e bağlı Basın-İş sendikası öncülüğünde devam eden ve 149 işçinin işten çıkarılmasına karşı yürüttükleri sendikal mücadelelerinde 15 gün önce greve çıkmıştı

İzmir’deki iş mahkemeleri, işçilerin sendikalı oldukları için işten çıkarıldıklarına karar verdi. Ancak işveren, işçilerin sendikal tazminatını mahkeme kararına rağmen ödemedi. Bunun üzerine işçiler, icra takibi başlattı. İşveren icra talebine itiraz etti. Sendikal tazminatları ödenmeyen 11 işçinin ayrı ayrı açtıkları davalarda mahkemeler, işverenin itirazını haksız buldu. Mahkemeler ayrıca, sendikal tazminat hakkını ödemeyen işvereni ayrıca yüzde 20 oranında tazminatla cezalandırdı.

Mahkemelerin her bir işçi için aldığı karara göre PilenPak patronunun banka hesabına haciz konuldu. Basın-İş Genel Başkanı Savaş Nigar, fabrika önünde grevde olan işçilerle birlikte yaptığı açıklamada “Sendikal mücadele içerisinde, PilenPak işvereninin yapmış olduğu baskılardan bir tanesinin de bu olduğunu düşünüyoruz. Biz bundan sonraki süreçte, üyelerimizle birlikte kazanana kadar mücadelemizi devam ettireceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Continue Reading

Güncel

Tez Koop İş, CarrefourSA’nın %58’lik taslağına imza attı

Yayınlandı

on

carrefour em

Yürürlük süresi 1 Ocak 2024 – 31 Aralık 2026 olan toplu iş sözleşmesine göre, tüm ücretlere birinci yıl için yüzde 58 artış yapıldı. Ücret zammının ardından, aylık çıplak ücretlere kıdeme göre 350 ila 1450 lira arasında kıdem zammı eklenmesi kararlaştırıldı.

Bu şekilde, kıdemleri dikkate alınarak zam yapılan işçilerin alacağı oran %61 ve %69 arasında oluyor. Bununla birlikte, çalışanlara 120 günlük ücretleri tutarında toplam 4 ikramiye verilecek.

Sözleşmeye ilişkin açıklama yapan Tez Koop İş Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, sözleşmede yer alan yan hakları açıkladı:

– Her işçiye her ay 100 lira gıda yardımı
– Yakacak, izin, bayram yardımlarında %80-%100
– Evlilik, doğum, ölüm, eğitim vb. sosyal yardımlarda %65-%100 zam
– Kasa tazminatı %74 artırıldı
– Meslek grubuna depo mal kabul elemanı ve forklift elemanları da eklendi
– Depo çalışanlarına verilen görev ödeneği %70 artırıldı. 

Continue Reading

Güncel

Patron kalp krizi geçiren işçi için ambulans çağırmadı, işçi hayatını kaybetti

Yayınlandı

on

flo

Olayı sosyal medya hesabından duyuran BİRTEK-Sen’in açıklaması şu şekilde:

“Şimdi size, bir işçinin organize bir cinayete nasıl kurban gittiğini, göz göre göre nasıl öldürüldüğünü anlatacağız.

Sendikamıza ulaşan ve aynı fabrikada çalışan işçi arkadaşlarının anlattığına göre, Bekir Kelleoğlu adlı işçi Urfa OSB’de bulunan FLO Ayakkabı Fabrikası’nda çalışırken yapılan haksızlığa dayanamayıp kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti.

40 yaşlarında, evli ve iki çocuğu olan Bekir Kelleoğlu, FLO Ayakkabı’da usta yardımcısı ve gri yaka olarak çalışırken, kısa bir süre önce keyfi bir şekilde görevinden alınarak başka bir bölüme verildi. Üstüne bir de kendisiyle aynı pozisyonda olan kimi ustalara bir maaş ikramiye verilirken Kelleoğlu’na verilmedi. Bu haksızlıklara itiraz etti, fabrika yöneticileriyle tartıştı.

Geçen hafta, 7 Mart Perşembe günü fenalaşınca fabrikanın doktoruna çıktı. Doktor kalp krizinden şüphelendi ve hastaneye gitmesini söyledi. Ne ambulans çağırdılar ne fabrika aracıyla götürdüler. Kalp krizi geçiren işçiyi, şehir merkezinin 20 kilometre dışında olan OSB’deki fabrikadan kendi başına gönderdiler. Bekir Kelleoğlu, o haldeyken yürüyerek fabrikadan çıkıp otobüs durağına gitti. Hastaneye ulaşamadan yolda hayatını kaybetti

Bu bir cinayettir! Bu cinayetin sorumlusu FLO Ayakkabı Fabrikasının patronu ve fabrika yönetimidir. Bu cinayetten sorumlu olanlar hesap vermelidir! İşçi kardeşimizin ailesine, sevenlerine ve bütün FLO Ayakabı işçilerine başsağlığı diliyoruz. Sendikamızın konunun takipçisi olacağını ilan ederken, FLO Ayakkabı işçilerine de, işçilerin hayatına değer vermeyen bu anlayışa, bu kölelik ve cinayet düzenine karşı birleşme ve mücadele etme çağrısı yapıyoruz!”

Continue Reading

Trending