Bizimle iletişime geçin

İşçi Hareketi

Aliağa’da zamlar diğer patronların baskılarıyla geri çekildi

Yayınlandı

on

2 SITE Twitter Facebook IHK ASIL 32

İzmir’in Aliağa ilçesindeki Gemi Söküm Tesisleri’nde çalışan işçilerin, düşük ücretler ve ağır çalışma koşullarına karşı bir hafta önce başlattığı iş bırakma eylemi devam ediyor. Gemi söküm tesislerindeki 22 firmanın çalışanı olan yaklaşık 2 bin işçi, dün işveren aracılarıyla yapılan görüşmeden de sonuç alamayınca eylemlerini sürdürme kararı aldı. 

 

‘TALEPLERİMİZ AÇIK VE NET’

 

Öte yandan işçiler, gemi söküm tesislerindeki bir firmanın çalışanlarına yaptığı zammın diğer patronların baskısıyla geri çekildiğini belirterek, “Biz insanca yaşanabilecek ücret ve çalışma koşulları istiyoruz” açıklamasını yaptı. Yaklaşık 3 yıldır söküm tesislerinde çalıştığını belirten bir işçi konuya ilişkin şunları söyledi: “Burada 22 firma her zaman yılbaşında zam açıklıyor. Biz ne zam verilirse kabul eden insanlardık. Ta ki bugüne kadar. Kimi firma düşük, kimi fazla açıkladı. Bir firma günlük 350 lira çırak, 450 lira saha kesimcisi, 500 lira gemi kesimcisi olarak açıkladı zamlı ücretleri. O şantiye iki gün bu anlaşmayla çalıştı. Diğer şantiyelere de dağıldı haber. ‘Biz niye düşük alıyoruz’ diye tepkiler oldu. Sonraki süreçte diğer patronların baskısıyla bu zam geri çekildi. Oturma eylemleri yaptık, burada genel bir toplanma alanı belirledik. Taleplerimiz açık ve net. İnsanca yaşamak için direttiğimiz şeyler.”

 

‘BİZE VERİLEN VE HABERSİZ GERİ ÇEKİLEN ZAM VAR’

 

İşveren temsilcilerinin aracılarıyla bir görüşme yapıldığını söyleyen işçi, “Bu görüşmeyi emniyetin ayarlaması çok yanlış. İşçi ve emekçinin gücünün yanında hiçbir kuvvet duramaz. Toplantıda beklentilerimiz karşılanmadı. İnada bindirmeye çalışıyorlar. Direncimizi kırmaya çalışıyorlar. Patronların bizi dikkate almasını istiyoruz. Bize verilen ve habersiz geri çekilen zam var. Bütün ücretlerin bankaya yatırılması, temsilcilerin protokol altına alınması, iş kıyafetlerimizin düzenlenmesi ve işten atılmama gibi gayet insanca taleplerimiz var.”

 

‘GEMİLERİ YAKTIK GERİ DÖNÜŞ YOK’

 

Başka bir işçi ise “Taleplerimizin karşılanmasını beklediğimiz için arkadaşlarla grev yapıyoruz. Taleplerimiz karşılanırsa sıkıntımız kalmayacak” dedi.

 

Gemi söküm tesislerinde belirlenen eylem alanındaki diğer işçiler de zaman zaman “Direne direne kazanacağız”, “Gemileri yaktık, geri dönüş yok” sloganları attı.

 

(Kaynak: Gazete Duvar)

İşçi Hareketi

Patronların düzeninde işsizlik çözülmez: Her iş yerinde birlik, her iş yerinde sendika!

Yayınlandı

on

mess gebze

1. TÜİK’in son açıkladığı verilere göre yıllık işsizlik ayda %0,2 puan artarak %9,1 oldu. Bu oran nüfusumuzun 8 milyon 298’ine denk geliyor. Ancak ülkemizde açıklanan tek işsizlik verisi bu değil. DİSK-AR’ın bu verilere dayanarak yaptığı “geniş tanımlı işsizlik” hesaplaması da var. Bu hesaplamaya göre ise geniş tanımlı işsizlik oranı yıllık %26,5 ediyor. Bu kategori de hesaplamaya dahil edilince ülkemizdeki işsiz sayısı 10 milyon 453 bin kişi ediyor.

2. Ülkenin her yerindeki emekçilerin çalışma hayatına katılımına yönelik veriler neden böyle farklı farklı? Çünkü devletin kurumu olan TÜİK’i yönetenler, “iş bulma ümidini kesmiş olan” milyonlarca kişilik nüfusu bu hesaplamaya dahil etmiyor. Patronların çıkarlarına hizmet eden TÜİK’e göre ülkemizde bir insanın “işsiz” olarak sayılabilmesi için dahi “iş bulma umudunu kaybetmemiş” olması isteniyor.

3. Patronların “iş bulma umudu”ndan kast ettiği şey açık. İşsizlikle terbiye edilmiş, hakları için örgütlenmeyen bir işçi sınıfı istiyorlar. Toplumun bir kesimi sürekli işsiz kalmalı ki, işi olan işçileri patronlar hizaya getirebilsin. Patronlar istiyorlar ki, işçi uzun çalışma saatlerine alışsın. Sevdiklerine ve kendine biraz zaman ayırabildiğine şükretsin. İşini kaybetmekten korksun ki açlık sınırındaki ücretlere tamah etsin. Bu işçilerin emeğiyle ise büyük şirketler kar etsin.

4. Patron sınıfı, işçilerin çalıştıkları iş yerlerinin sahipleri. İşçilerin ürettikleri çok fazla miktardaki değere el koyarak zenginliklerini elde ediyorlar. Bu değerden işçilere çok küçük bir pay kalıyor. Onlar için en önemli şey en asgari miktarda işçi çalıştırıp, en asgari maaşları verip en azami karları elde etmek. Toplumun refahına katkıda bulunmak için değil, ancak sadece kendi karlarını korumak için milyonlarca insandan oluşan bir işsizler ordusuna ihtiyaçları var. Kapitalist düzen, böyle işliyor işte.

5. Son yıllarda tüm patronlar, bu işsizler ordusunu adeta güvence altına almak için durmaksızın çalışıyor. Tüm ülkeden sendikalaştıkları için işten çıkarılan, sarı sendikadan ayrıldığı için toplu halde işten atılan, sendikasızlıkla birlikte açlık ücretleri dayatılan işçilerin haberlerini alıyoruz. Yüksek enflasyonda alım gücümüzün düşmesini, işçi konfederasyonlarının satılmışlığını fırsat bilen patronlar krizden maksimum kar elde etmek istiyorlar.

6. Patron sınıfının bu saldırganlığına, milyonların işsizlikle burun buruna bırakılmasına karşı emekçilerin tek bir panzehiri var: O da örgütlenmek. Her fabrikada, her atölyede, her iş yerinde birlik kurmak. Sendikalaşmak, sendikal hakları için her türlü imkanı kullanarak mücadele etmek. Tıpkı bu seneki metal TİS’indeki gibi işçi sınıfı, ancak birliğini koruyarak ve örgütlülüğüne güvenerek somut kazanımlar elde edebilir. 

Continue Reading

İşçi Hareketi

Özçelik-İş Eti Alüminyum patronuyla anlaştı, direniş sona erdi

Yayınlandı

on

aluminm

Eti Alüminyum patronlarının %55’lik zam dayatmasını kabul etmeyen işçiler “%100 zam!” diyerek iş yavaşlatma eylemine başlamıştı.

İşçiler, sefalet dayatan patronların yanı sıra, ücret mücadelesinde yanlarında olmayan yetkili Özçelik-İş sendikası yönetimini de protesto etti. İşçiler, sarı sendikaya yönelik öfkesini Seydişehir’deki Özçelik-İş şubesi önüne de taşıdı.

İş yavaşlatma eylemi yapan işçiler, “açlık sınırında değil insanca geçinecek ücret” diyerek vardiyalar halinde direniş nöbetini sürdürdü.

SARI SENDİKA 1000 LİRA ARTIŞA “EVET” DEDİ

Ancak sarı Özçelik-İş sendikası yöneticileri, patronla masaya oturarak işçileri sattı. Sendika bürokratlarının patronlarla yaptığı görüşme sonucunda işçilere şu mesaj gitti:

Yaptığımız girişimler sonucunda 01.01.2024 tarihinden geçerli olmak üzere ücretlerinizde yüzde 62 oranında artış yapılması konusunda mutabakat sağlanmıştır. Protokole yönelik detaylı bilgiyi Şube Başkanı ve yöneticilerimiz sizlere aktaracaktır”

%100 zam için günler boyu direnişini sürdüren işçiler, anlaşmadan memnun değil. 

Continue Reading

Açıklama

Mağaza Market-Sen: Düşük Ücret Dayatmasına, Uzun Çalışmaya, Mobbinge Son Vermek İçin Her Markete Sendika

Yayınlandı

on

images 13

Mağaza Market-Sen’in “Düşük Ücret Dayatmasına, Uzun Çalışmaya, Mobbinge Son Vermek İçin Her Markete Sendika!” başlıklı açıklaması sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

 

Açıklama şu şekilde:

 

“İşçilerin omuzlarında ekonomik krizin yükü artmaya devam ediyor. Asgari ücrete yapılan zammın ardından yeni yılda yeni zamlarda yağmur gibi geldi.

 

Market patronları yurdun dört bir yanına mağaza açmaya devam ediyor. Marketler büyürken, işçilerin ücretleri daha da düşüyor, hakları daha da tırpanlanıyor. A101, ŞOK, BİM, HAKMAR, HAPPPY CENTER… ve daha fazlası. Tüm cirolarını market işçilerinin fazla mesailerinden ve gasp ettikleri haklarından elde ediyor.

 

Bu gidişata dur demek için İstanbul başta olmak üzere, birçok yerde HER MARKETE SENDİKA diyoruz. Haklarımız var, sendikamız var. Yalnız değiliz. Patronların ağalık ve kölelik düzenine birlik olarak son verebiliriz.

 

Sen de şimdi Mağaza Market-Sen’e üye ol!


Haklarımızı patronlardan hep birlikte alalım!”

 

Continue Reading

Trending