Bizimle iletişime geçin

Güncel

TİS’te hakları yenen Migros işçilerinden Tez-Koop-İş önünde basın açıklaması

Yayınlandı

on

migros iscileri 1

Mağaza Market-Sen temsilcileri ve İşçi Hareketi Koordinasyonu Sözcüsü Nurseli Gözüaçık da işçilerin gerçekleştirdiği eylemde yer aldı.

 

Şişli’de yapılan basın açıklamasında işçiler Tez-Koop-İş Sendikası’na seslendi:

 

Bizleri işverenle karşı karşıya bırakıp haklarımızı sömürmeye devam ettiniz. Bizler işçiler olarak ne illegal yapılarız ne de teröristiz. Bizleri şantajla yıldıramazsınız. Bizler haklarını almaya çalışan çalışanlarız. Bizlerin hakları çocukların, ailelerin haklarıdır. Asgari ücretin altına düşen ücretlerle çalışıyoruz. TİS sürecinde bizi mağdur ettiniz. 

 

İşçiler ayrıca tüm Migros çalışanlarını sendikanın şubelerine gitmeye davet ederek “biz hakkımızı arıyoruz, bu yolda hep beraber dimdik devam edeceğiz” dediler.

 

İşçiler basın açıklamasının ardından sendika ile görüşme yapmak istedi ancak kapılar işçilere açılmadı.

 

 

Yaşadıklarını Mağaza Market-Sen’e anlatan işçiler şöyle konuştu:

 

Mayıs ayında toplu sözleşme yapılması gerekirken 31 Aralık 2022’de masaya oturdular. Bu da bizim 5500 üzerinden saatimize 4 TL zam almamıza sebep oldu. 1 gün sonra yapılsaydı 8500 üzerinden zam alacaktık. Göz göre göre haklarımızı yediler. Kıdemlerimizi bitirdiler, kıdemlerimizi maaşın içinde lav ettiler. Promosyonumuzu 6500 TL verdiler aynı zamanda yakacak yardımlarını sosyal yardıma ekleyip bizlerden vergi olarak alınmasını sağladılar. Bizler vergi dilimine girmiş olduğumuz zaman asgari ücretin altına düşüyoruz, 7500 TL para alıyoruz. 

 

Şu anki maaşımız sözde 10.500 TL, yol vs. ekleyince 12.000 tl oluyor ama biz o parayı göremedik.Devletin açıklamış olduğu yemek parası 118 TL iken biz 23 TL yemek yiyoruz. Yemekhanemize gelen yemekler çok kötü, gelen çorbalar bozulmuş olarak geliyor. 

 

Promosyon 6500 TL, biz promosyon lafını açtığımız zaman sendika başkanı öyle bir şey yok susun dediler. Bizler eylemler yapıp 3000 TL ardından 6500 TL’ye kadar geldik. Bizde işverenle Tez Koop ile şu an bu mücadeleyi veriyoruz.

 

İşçiler yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı;

 

 

  • Toplu İş Sözleşmesi iptal edilecek.
  • Kıdem farkları verilecek. 
  • İşçiler 5500 TL’den değil, asgari ücretin güncel tutarından yararlanacak.
  • İşçilere refah payı verilecek.

 

Biz çalışanlar olarak istediğimiz şeyler, şirketimize katmış olduğumuz şeyler, şirketimizin kar oranı geçmiş dönemlere göre yüzde 500 daha yüksek. Bizler bayramlarda bir tek mezarlığa gidebiliyoruz, çünkü bayramlarda çalışıyoruz. Bayramlarda çalışmayıp gezsek daha iyi çünkü almış olduğumu paralar çok komik.

 

Bugün herhangi bir sendikasız bir firmada çalışanlar 15-16 bin TL maaş alıyorlar. Biz şimdi yemek yiyoruz diye böyle bir tutar vermeleri çok ayıp biz işçiyiz, bu şirketin prestijini biliyoruz. Şirketimizin üst düzey yöneticilerine mailler atıyoruz, görüşmeler istiyoruz.

 

Mağaza Market-Sen 

(Mağaza ve Market İşçileri Sendikası)

Güncel

Sendikal tazminat ödemeyen PilenPak patronunun banka hesabına haciz kondu

Yayınlandı

on

pilebn

Manisa’da, ulusal ve uluslararası patates cipsi ve çikolata markasının paketlerinin üretildiği PilenPak Ambalaj’da çalışan işçiler, iki yıldan uzun süredir Türk-İş’e bağlı Basın-İş sendikası öncülüğünde devam eden ve 149 işçinin işten çıkarılmasına karşı yürüttükleri sendikal mücadelelerinde 15 gün önce greve çıkmıştı

İzmir’deki iş mahkemeleri, işçilerin sendikalı oldukları için işten çıkarıldıklarına karar verdi. Ancak işveren, işçilerin sendikal tazminatını mahkeme kararına rağmen ödemedi. Bunun üzerine işçiler, icra takibi başlattı. İşveren icra talebine itiraz etti. Sendikal tazminatları ödenmeyen 11 işçinin ayrı ayrı açtıkları davalarda mahkemeler, işverenin itirazını haksız buldu. Mahkemeler ayrıca, sendikal tazminat hakkını ödemeyen işvereni ayrıca yüzde 20 oranında tazminatla cezalandırdı.

Mahkemelerin her bir işçi için aldığı karara göre PilenPak patronunun banka hesabına haciz konuldu. Basın-İş Genel Başkanı Savaş Nigar, fabrika önünde grevde olan işçilerle birlikte yaptığı açıklamada “Sendikal mücadele içerisinde, PilenPak işvereninin yapmış olduğu baskılardan bir tanesinin de bu olduğunu düşünüyoruz. Biz bundan sonraki süreçte, üyelerimizle birlikte kazanana kadar mücadelemizi devam ettireceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Continue Reading

Güncel

Tez Koop İş, CarrefourSA’nın %58’lik taslağına imza attı

Yayınlandı

on

carrefour em

Yürürlük süresi 1 Ocak 2024 – 31 Aralık 2026 olan toplu iş sözleşmesine göre, tüm ücretlere birinci yıl için yüzde 58 artış yapıldı. Ücret zammının ardından, aylık çıplak ücretlere kıdeme göre 350 ila 1450 lira arasında kıdem zammı eklenmesi kararlaştırıldı.

Bu şekilde, kıdemleri dikkate alınarak zam yapılan işçilerin alacağı oran %61 ve %69 arasında oluyor. Bununla birlikte, çalışanlara 120 günlük ücretleri tutarında toplam 4 ikramiye verilecek.

Sözleşmeye ilişkin açıklama yapan Tez Koop İş Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, sözleşmede yer alan yan hakları açıkladı:

– Her işçiye her ay 100 lira gıda yardımı
– Yakacak, izin, bayram yardımlarında %80-%100
– Evlilik, doğum, ölüm, eğitim vb. sosyal yardımlarda %65-%100 zam
– Kasa tazminatı %74 artırıldı
– Meslek grubuna depo mal kabul elemanı ve forklift elemanları da eklendi
– Depo çalışanlarına verilen görev ödeneği %70 artırıldı. 

Continue Reading

Güncel

Patron kalp krizi geçiren işçi için ambulans çağırmadı, işçi hayatını kaybetti

Yayınlandı

on

flo

Olayı sosyal medya hesabından duyuran BİRTEK-Sen’in açıklaması şu şekilde:

“Şimdi size, bir işçinin organize bir cinayete nasıl kurban gittiğini, göz göre göre nasıl öldürüldüğünü anlatacağız.

Sendikamıza ulaşan ve aynı fabrikada çalışan işçi arkadaşlarının anlattığına göre, Bekir Kelleoğlu adlı işçi Urfa OSB’de bulunan FLO Ayakkabı Fabrikası’nda çalışırken yapılan haksızlığa dayanamayıp kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti.

40 yaşlarında, evli ve iki çocuğu olan Bekir Kelleoğlu, FLO Ayakkabı’da usta yardımcısı ve gri yaka olarak çalışırken, kısa bir süre önce keyfi bir şekilde görevinden alınarak başka bir bölüme verildi. Üstüne bir de kendisiyle aynı pozisyonda olan kimi ustalara bir maaş ikramiye verilirken Kelleoğlu’na verilmedi. Bu haksızlıklara itiraz etti, fabrika yöneticileriyle tartıştı.

Geçen hafta, 7 Mart Perşembe günü fenalaşınca fabrikanın doktoruna çıktı. Doktor kalp krizinden şüphelendi ve hastaneye gitmesini söyledi. Ne ambulans çağırdılar ne fabrika aracıyla götürdüler. Kalp krizi geçiren işçiyi, şehir merkezinin 20 kilometre dışında olan OSB’deki fabrikadan kendi başına gönderdiler. Bekir Kelleoğlu, o haldeyken yürüyerek fabrikadan çıkıp otobüs durağına gitti. Hastaneye ulaşamadan yolda hayatını kaybetti

Bu bir cinayettir! Bu cinayetin sorumlusu FLO Ayakkabı Fabrikasının patronu ve fabrika yönetimidir. Bu cinayetten sorumlu olanlar hesap vermelidir! İşçi kardeşimizin ailesine, sevenlerine ve bütün FLO Ayakabı işçilerine başsağlığı diliyoruz. Sendikamızın konunun takipçisi olacağını ilan ederken, FLO Ayakkabı işçilerine de, işçilerin hayatına değer vermeyen bu anlayışa, bu kölelik ve cinayet düzenine karşı birleşme ve mücadele etme çağrısı yapıyoruz!”

Continue Reading

Trending