Bizimle iletişime geçin

Güncel

Mata Otomotiv patronu direnişteki işçilere işten atma bildirimi gönderdi, üretimi durdurdu

Yayınlandı

on

mata2

Tuzla’daki Mata Otomotiv’de Birleşik Metal-İş’te örgütlü 1200 işçi, yüzde 20 ek zam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için direnişe devam ediyor.

27 Şubat Pazartesi günü direnişe başlayan Mata Otomotiv işçilerine, direnişin 7. gününde tazminatsız işten atma bildirimi gönderildi. Yönetimin işçilere gönderdiği mesaja göre, işten atmalar, 6356 Sayılı Kanun’un 70’e 1 maddesi ve 4857 Sayılı Kanun’un 25’e 2 maddesine dayandırıldı.

Ayrıca bildirimde fabrikada üretimin durdurulduğunu ve üretimin şirketin yurt dışı fabrikalarda devam edileceği bilgisi de yer aldı.

Gönderilen bildirimlerin ardından Birleşik Metal-İş 1 No’lu Şubenin çağrısıyla bir araya gelen işçiler, sloganlarla işten atmalara tepki gösterip mücadeleye devam edeceklerini vurguladılar.

Şirket yönetiminin işçilere gönderdiği mesaj şu şekilde:

“Öncelikle; işyerimizde uygulanan bir toplu iş sözleşmesi olmasına ve bu sözleşmeye göre Nisan 2023 ayında tüm işçilere zam uygulanacak olmasına rağmen bir takım hukuksuz söylemlerle toplu iş sözleşmesi dışında ek zam yapılması talebi ile sendikanın 27.02.2023 tarihinde başlattığı ve bugüne kadar sürdürdüğü yasadışı greve katılan, bunun yanında diğer işçilerin yasa dışı greve katılmasını ve yasa dışı grevin devamını teşvik eden, yasadışı eyleme katılmak yanında ayrıca İş Kanunu madde 25/II kapsamında doğruluk ve bağlılığa uymayan başkaca davranışlar içinde de olduğu tespit edilen işçilerin iş sözleşmesi bildirimsiz ve tazminatsız olarak haklı nedene dayanılarak feshedilmiş ve bu husus iş sözleşmesi feshedilen işçilere yazılı olarak bildirilmiştir.


İş ilişkimizin devam ettiği siz değerli çalışanımıza da, aşağıda açıklanacak konuda bir bilgilendirme yapmamız gerekmiştir.

Gerek çalışan veya çalışmayan tüm işçilerin güvenliği açısından gerekse malzemelere gelebilecek zararlar açısından telafisi imkânsız sonuçların yaşanmasını önlemek, bu esnada da iş güvenliği ve barışının sağlanmasını tesis edebilmek amacıyla, bugünden itibaren tarafımızca yapılacak ikinci bir duyuruya kadar Türkiye’deki üretim faaliyetlerimizi durduğumuzu ve işyerinin kapatıldığını bildiririz.

İşyerimizin kapalı olacağı bu süre boyunca, üretimimize yurtdışında kurulu işyerlerimizde devam edilecektir.

İş yerimizin kapalı kalacağı sürede, bireysel ve toplu iş sözleşmesinden doğan haklarınızın aynen korunacağını, herhangi bir işçilik hak ve alacağınıza halel gelmeyeceğini, üretime verilen aranın iş ilişkisi devam eden siz değerli çalışanımız açısından hiçbir şekilde iş sözleşmesinin eylemli feshi anlamına gelmeyeceğini, üretime devam kararının verildiği tarihte siz değerli çalışanımızın işbaşı yapabileceğini, iş ilişkisi devam eden tüm çalışanlarımız ile işyerinin açılacağı tarihte yeniden barış içinde çalışma dileğinde olduğumuzu bildiririz.”

Güncel

Sendikal tazminat ödemeyen PilenPak patronunun banka hesabına haciz kondu

Yayınlandı

on

pilebn

Manisa’da, ulusal ve uluslararası patates cipsi ve çikolata markasının paketlerinin üretildiği PilenPak Ambalaj’da çalışan işçiler, iki yıldan uzun süredir Türk-İş’e bağlı Basın-İş sendikası öncülüğünde devam eden ve 149 işçinin işten çıkarılmasına karşı yürüttükleri sendikal mücadelelerinde 15 gün önce greve çıkmıştı

İzmir’deki iş mahkemeleri, işçilerin sendikalı oldukları için işten çıkarıldıklarına karar verdi. Ancak işveren, işçilerin sendikal tazminatını mahkeme kararına rağmen ödemedi. Bunun üzerine işçiler, icra takibi başlattı. İşveren icra talebine itiraz etti. Sendikal tazminatları ödenmeyen 11 işçinin ayrı ayrı açtıkları davalarda mahkemeler, işverenin itirazını haksız buldu. Mahkemeler ayrıca, sendikal tazminat hakkını ödemeyen işvereni ayrıca yüzde 20 oranında tazminatla cezalandırdı.

Mahkemelerin her bir işçi için aldığı karara göre PilenPak patronunun banka hesabına haciz konuldu. Basın-İş Genel Başkanı Savaş Nigar, fabrika önünde grevde olan işçilerle birlikte yaptığı açıklamada “Sendikal mücadele içerisinde, PilenPak işvereninin yapmış olduğu baskılardan bir tanesinin de bu olduğunu düşünüyoruz. Biz bundan sonraki süreçte, üyelerimizle birlikte kazanana kadar mücadelemizi devam ettireceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Continue Reading

Güncel

Tez Koop İş, CarrefourSA’nın %58’lik taslağına imza attı

Yayınlandı

on

carrefour em

Yürürlük süresi 1 Ocak 2024 – 31 Aralık 2026 olan toplu iş sözleşmesine göre, tüm ücretlere birinci yıl için yüzde 58 artış yapıldı. Ücret zammının ardından, aylık çıplak ücretlere kıdeme göre 350 ila 1450 lira arasında kıdem zammı eklenmesi kararlaştırıldı.

Bu şekilde, kıdemleri dikkate alınarak zam yapılan işçilerin alacağı oran %61 ve %69 arasında oluyor. Bununla birlikte, çalışanlara 120 günlük ücretleri tutarında toplam 4 ikramiye verilecek.

Sözleşmeye ilişkin açıklama yapan Tez Koop İş Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, sözleşmede yer alan yan hakları açıkladı:

– Her işçiye her ay 100 lira gıda yardımı
– Yakacak, izin, bayram yardımlarında %80-%100
– Evlilik, doğum, ölüm, eğitim vb. sosyal yardımlarda %65-%100 zam
– Kasa tazminatı %74 artırıldı
– Meslek grubuna depo mal kabul elemanı ve forklift elemanları da eklendi
– Depo çalışanlarına verilen görev ödeneği %70 artırıldı. 

Continue Reading

Güncel

Patron kalp krizi geçiren işçi için ambulans çağırmadı, işçi hayatını kaybetti

Yayınlandı

on

flo

Olayı sosyal medya hesabından duyuran BİRTEK-Sen’in açıklaması şu şekilde:

“Şimdi size, bir işçinin organize bir cinayete nasıl kurban gittiğini, göz göre göre nasıl öldürüldüğünü anlatacağız.

Sendikamıza ulaşan ve aynı fabrikada çalışan işçi arkadaşlarının anlattığına göre, Bekir Kelleoğlu adlı işçi Urfa OSB’de bulunan FLO Ayakkabı Fabrikası’nda çalışırken yapılan haksızlığa dayanamayıp kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti.

40 yaşlarında, evli ve iki çocuğu olan Bekir Kelleoğlu, FLO Ayakkabı’da usta yardımcısı ve gri yaka olarak çalışırken, kısa bir süre önce keyfi bir şekilde görevinden alınarak başka bir bölüme verildi. Üstüne bir de kendisiyle aynı pozisyonda olan kimi ustalara bir maaş ikramiye verilirken Kelleoğlu’na verilmedi. Bu haksızlıklara itiraz etti, fabrika yöneticileriyle tartıştı.

Geçen hafta, 7 Mart Perşembe günü fenalaşınca fabrikanın doktoruna çıktı. Doktor kalp krizinden şüphelendi ve hastaneye gitmesini söyledi. Ne ambulans çağırdılar ne fabrika aracıyla götürdüler. Kalp krizi geçiren işçiyi, şehir merkezinin 20 kilometre dışında olan OSB’deki fabrikadan kendi başına gönderdiler. Bekir Kelleoğlu, o haldeyken yürüyerek fabrikadan çıkıp otobüs durağına gitti. Hastaneye ulaşamadan yolda hayatını kaybetti

Bu bir cinayettir! Bu cinayetin sorumlusu FLO Ayakkabı Fabrikasının patronu ve fabrika yönetimidir. Bu cinayetten sorumlu olanlar hesap vermelidir! İşçi kardeşimizin ailesine, sevenlerine ve bütün FLO Ayakabı işçilerine başsağlığı diliyoruz. Sendikamızın konunun takipçisi olacağını ilan ederken, FLO Ayakkabı işçilerine de, işçilerin hayatına değer vermeyen bu anlayışa, bu kölelik ve cinayet düzenine karşı birleşme ve mücadele etme çağrısı yapıyoruz!”

Continue Reading

Trending