Bizimle iletişime geçin

Güncel

Elon Musk’ın fazla mesai dayatması Twitter’da istifalara yol açtı, ofisler kapatıldı

Yayınlandı

on

musk

Çarşamba günü erken saatlerde Musk Twitter çalışanlarına bir e-posta göndererek “İleriye dönük olarak, çığır açan bir Twitter 2.0 inşa etmek ve giderek daha rekabetçi hale gelen bir dünyada başarılı olmak için son derece sert olmamız gerekecek” dedi. E-postada, çalışanlardan burada kalmak istiyorlarsa “evet” seçeneğini tıklamaları isteniyordu. E-postada, perşembe günü doğu saatiyle 17.00’ye kadar yanıt vermeyenlerin istifa etmiş sayılacağı ve kendilerine bir kıdem tazminatı paketi verileceği belirtiliyordu.

 

Perşembe günü yerel saatle 18.00 itibarıyla, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da onlarca Twitter çalışanı, kamuya açık Twitter paylaşımlarında işten ayrıldıklarını duyurdu ancak her bir istifa bağımsız olarak doğrulanamadı.

 

Mevcut ve eski çalışanlar; ayrılanlar arasında, hataların düzeltilmesinden ve hizmet kesintilerinin önlenmesinden sorumlu birçok mühendisin bulunduğunu, çalışan kaybı nedeniyle platformun istikrarı hakkında soru işaretleri oluştuğunu ve yöneticiler arasında kimin geri dönmesinin istenmesi gerektiği konusunda tartışmalar yaşandığını belirtiyor.

 

Kaç çalışanın kalmayı tercih ettiği bilinmemekle birlikte, rakamlar, Musk’ın üst yönetim de dahil olmak üzere çalışanlarının yarısını işten çıkarmak için acele ettiği ve çalışma koşullarını uzun saatler ve yoğun bir tempoyu vurgulayacak şekilde acımasızca değiştirdiği bir şirkette, bazı çalışanların kalma konusundaki isteksizliğine işaret ediyor.

 

Musk’ın görevi devraldığında 7 bin 500 kişilik işgücünün yaklaşık yarısını belirsiz bir şekilde işten çıkarmasının ardından, perşembe gününden önce, Twitter’ın yaklaşık 2 bin 900 çalışanı kaldığı tahmin ediliyor.

 

GENEL MERKEZ’DE MUSK’A PROTESTO

 

San Fransisco’daki Twitter Genel Merkezi çalışanları, binadaki hologram yazı üzerinden yeni CEO Elon Musk’ı protesto etti. Binada kayan yazı şeklinde görünen hologramda Musk “İflas bebeği, üst düzey parazit, huysuz sivilce, apartheid destekçisi, diktatör yalakası, kanunsuz oligark, özgüvensiz sömürgeci…” gibi ifadelerle tanımlandı. 

 

Güncel

Sendikal tazminat ödemeyen PilenPak patronunun banka hesabına haciz kondu

Yayınlandı

on

pilebn

Manisa’da, ulusal ve uluslararası patates cipsi ve çikolata markasının paketlerinin üretildiği PilenPak Ambalaj’da çalışan işçiler, iki yıldan uzun süredir Türk-İş’e bağlı Basın-İş sendikası öncülüğünde devam eden ve 149 işçinin işten çıkarılmasına karşı yürüttükleri sendikal mücadelelerinde 15 gün önce greve çıkmıştı

İzmir’deki iş mahkemeleri, işçilerin sendikalı oldukları için işten çıkarıldıklarına karar verdi. Ancak işveren, işçilerin sendikal tazminatını mahkeme kararına rağmen ödemedi. Bunun üzerine işçiler, icra takibi başlattı. İşveren icra talebine itiraz etti. Sendikal tazminatları ödenmeyen 11 işçinin ayrı ayrı açtıkları davalarda mahkemeler, işverenin itirazını haksız buldu. Mahkemeler ayrıca, sendikal tazminat hakkını ödemeyen işvereni ayrıca yüzde 20 oranında tazminatla cezalandırdı.

Mahkemelerin her bir işçi için aldığı karara göre PilenPak patronunun banka hesabına haciz konuldu. Basın-İş Genel Başkanı Savaş Nigar, fabrika önünde grevde olan işçilerle birlikte yaptığı açıklamada “Sendikal mücadele içerisinde, PilenPak işvereninin yapmış olduğu baskılardan bir tanesinin de bu olduğunu düşünüyoruz. Biz bundan sonraki süreçte, üyelerimizle birlikte kazanana kadar mücadelemizi devam ettireceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Continue Reading

Güncel

Tez Koop İş, CarrefourSA’nın %58’lik taslağına imza attı

Yayınlandı

on

carrefour em

Yürürlük süresi 1 Ocak 2024 – 31 Aralık 2026 olan toplu iş sözleşmesine göre, tüm ücretlere birinci yıl için yüzde 58 artış yapıldı. Ücret zammının ardından, aylık çıplak ücretlere kıdeme göre 350 ila 1450 lira arasında kıdem zammı eklenmesi kararlaştırıldı.

Bu şekilde, kıdemleri dikkate alınarak zam yapılan işçilerin alacağı oran %61 ve %69 arasında oluyor. Bununla birlikte, çalışanlara 120 günlük ücretleri tutarında toplam 4 ikramiye verilecek.

Sözleşmeye ilişkin açıklama yapan Tez Koop İş Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, sözleşmede yer alan yan hakları açıkladı:

– Her işçiye her ay 100 lira gıda yardımı
– Yakacak, izin, bayram yardımlarında %80-%100
– Evlilik, doğum, ölüm, eğitim vb. sosyal yardımlarda %65-%100 zam
– Kasa tazminatı %74 artırıldı
– Meslek grubuna depo mal kabul elemanı ve forklift elemanları da eklendi
– Depo çalışanlarına verilen görev ödeneği %70 artırıldı. 

Continue Reading

Güncel

Patron kalp krizi geçiren işçi için ambulans çağırmadı, işçi hayatını kaybetti

Yayınlandı

on

flo

Olayı sosyal medya hesabından duyuran BİRTEK-Sen’in açıklaması şu şekilde:

“Şimdi size, bir işçinin organize bir cinayete nasıl kurban gittiğini, göz göre göre nasıl öldürüldüğünü anlatacağız.

Sendikamıza ulaşan ve aynı fabrikada çalışan işçi arkadaşlarının anlattığına göre, Bekir Kelleoğlu adlı işçi Urfa OSB’de bulunan FLO Ayakkabı Fabrikası’nda çalışırken yapılan haksızlığa dayanamayıp kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti.

40 yaşlarında, evli ve iki çocuğu olan Bekir Kelleoğlu, FLO Ayakkabı’da usta yardımcısı ve gri yaka olarak çalışırken, kısa bir süre önce keyfi bir şekilde görevinden alınarak başka bir bölüme verildi. Üstüne bir de kendisiyle aynı pozisyonda olan kimi ustalara bir maaş ikramiye verilirken Kelleoğlu’na verilmedi. Bu haksızlıklara itiraz etti, fabrika yöneticileriyle tartıştı.

Geçen hafta, 7 Mart Perşembe günü fenalaşınca fabrikanın doktoruna çıktı. Doktor kalp krizinden şüphelendi ve hastaneye gitmesini söyledi. Ne ambulans çağırdılar ne fabrika aracıyla götürdüler. Kalp krizi geçiren işçiyi, şehir merkezinin 20 kilometre dışında olan OSB’deki fabrikadan kendi başına gönderdiler. Bekir Kelleoğlu, o haldeyken yürüyerek fabrikadan çıkıp otobüs durağına gitti. Hastaneye ulaşamadan yolda hayatını kaybetti

Bu bir cinayettir! Bu cinayetin sorumlusu FLO Ayakkabı Fabrikasının patronu ve fabrika yönetimidir. Bu cinayetten sorumlu olanlar hesap vermelidir! İşçi kardeşimizin ailesine, sevenlerine ve bütün FLO Ayakabı işçilerine başsağlığı diliyoruz. Sendikamızın konunun takipçisi olacağını ilan ederken, FLO Ayakkabı işçilerine de, işçilerin hayatına değer vermeyen bu anlayışa, bu kölelik ve cinayet düzenine karşı birleşme ve mücadele etme çağrısı yapıyoruz!”

Continue Reading

Trending