Bizimle iletişime geçin

İşçi Hareketi

TEZ KOOP İŞ SENDİKASI İSTANBUL 1 NO’LU ŞUBE YÖNETİMİNİN YAPTIĞI USULSÜZ DELEGE SEÇİMLERİ HAKKINDA AÇIKLAMAMIZDIR

Yayınlandı

on

Tez Koop İş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şubenin 22. Olağan Genel Kurulu’nun 14 Mayıs 2022 Cumartesi günü yapılacağı 28 Şubat’ta duyuruldu.
Genel Kurul ilanından itibaren olması gereken, 1 No’lu şubeye üye işçilerin çalıştıkları mağazalarda, işyerlerinde delegelerini seçmesi, seçilen delegelerle Genel Kurul yapılmasıdır.
Bunun için mağazalara seçim ilanının asılması, isteyen işçilerin delege adayı olmak için isimlerini listeye yazması, listenin üç gün boyunca asılı durması gerekiyor.
Delege adayları belirlendikten sonra, işçilerin katılımıyla büyük mağazalarda, küçük mağazaların birleştirildiği havuz seçiminin yapılması gerekiyor.
Tez Koop İş’in tüzüğüne, Delege Seçimi Yönetmeliğine göre yapılması gereken budur.
1 No’lu Şube Yönetimi normal olarak yapılması gerekeni yapmamaktadır.
Şube yönetimi işçilerin büyük çoğunluğunun haberinin olmadığı, gizli-saklı, usulsüz delege seçimi yapmaktadır.
Mağazalara seçim listesi asılmıyor, kimi mağazalarda kısa süreliğine seçim listesi asılıp, resmi çekildikten sonra indiriliyor. Şube yönetimi yandaş olarak gördüğü işçileri kendi kafasına göre delege olarak yazıyor. Öyle ki delege olarak yazılan işçilerin bir bölümünün delege yazıldığından haberi bile olmuyor.
Gizli-saklı, usulsüz yapılan delege seçimlerinden işçilerin büyük çoğunluğunun haberi olmadı.
15 Mart Salı günü şube binasında yapılması gereken havuz seçimi yapılmadı. Oy kullanmak için şube binasına giden sendikaya üye işçiler, şube yönetimi tarafından şubeye alınmak istenmedi. Buna rağmen işçiler içeri girdiklerinde ortada ne sandık olduğunu, ne de seçim yapıldığını gördüler. İşçiler bu usulsüzlüğü bir tutanakla kayıt altına aldılar.
Tez Koop İş Sendikası ve genel olarak sendikalar işçilerin öz örgütleridir. Sendikalar bir avuç bürokratlaşmış, kendi kişisel çıkarlarını işçi sınıfının çıkarlarının önünde tutan bürokrat kesimin değil işçilerindir. İşçiler adlarına alınan bütün kararlarda söz sahibi olmak için mücadele etmeli, sendikal haklarına sahip çıkmalıdır.
Sendika yönetimlerine hakim bürokratik anlayışların aşılması ancak taban inisiyatifinin geliştirilmesi ile mümkündür. İşçi sınıfının tüm mücadele örgütleri ve araçlarının gerçek misyonuna kavuşması için işçi örgütlerinde işçilerin temsiliyetini sağlamayı esas alan bir mücadele yürütülmelidir.
Tez Koop İş 1 No’lu şube yönetimi işçilerin iradesinin sandığa yansımasını usulsüz yöntemlerle engellemeye çalışıyor. Biliyorlar ki işçilerin iradesinin sandığa yansıması demek kendi sonları demektir.
Tez Koop İş sendikası 1 No’lu şubede yapılan şaibeli, usulsüz delege seçimi ayyuka çıkmıştır.
Şaibeli, usulsüz delege seçimleri sonucunda yapılacak olan şube Genel Kurulu, sendikanın tarihine şaibeli Genel Kurul olarak geçecektir.
1 No’lu şubeye üye işçiler, şaibeli, usulsüz delege seçimlerinin iptal edilmesini, delege seçimlerinin Delege Seçimleri Yönetmeliğine göre yeniden yapılmasını talep ediyor.
İşçilerin bu talebini doğru buluyor ve destekliyoruz.
Ayrıca 1 No’lu şubede işçilerin iradesinin sandığa yansıması mücadelesi veren, delege seçimlerinin usulüne göre yapılmasını talep eden işçilerin mücadelesini destekliyoruz.
İşçi Emekçi Birliği olarak, 1 No’lu şubeye üye işçilerin iradesinin sandığa yansıması için usulsüz delege seçimlerinin derhal iptal edilmesini, delege seçimlerinin usulüne göre yeniden yapılmasını istiyoruz.

19 Mart 2022

İŞÇİ EMEKÇİ BİRLİĞİ
4.Vardiya İşçi Dayanışması
Birleşik İşçi Hareketi
Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu
Birleşik İşçi Kurultayı
Birleşik İşçi Zemini (BİZ)
DEV TEKSTİL
Devrimci İşçiler
Dostluk ve Kültür Derneği (DKDER)
Emekçi Hareket Partisi
Ezilenlerin Sosyalist Partisi
İstanbul KHK’lılar Platformu
İşçinin Kendi Partisi
İşçi Hareketi Koordinasyonu
Kaldıraç
Komünist İşçi Hareketi (Söz ve Eylem Dergisi)
Kırmızı Gazete
Proleter Devrimci Duruş
SODAP
Tüm Otomotiv Metal İşçileri Sendikası
Yeni Dünya İçin Çağrı

Okumaya devam et
Yorum için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşçi Hareketi

Patronların düzeninde işsizlik çözülmez: Her iş yerinde birlik, her iş yerinde sendika!

Yayınlandı

on

mess gebze

1. TÜİK’in son açıkladığı verilere göre yıllık işsizlik ayda %0,2 puan artarak %9,1 oldu. Bu oran nüfusumuzun 8 milyon 298’ine denk geliyor. Ancak ülkemizde açıklanan tek işsizlik verisi bu değil. DİSK-AR’ın bu verilere dayanarak yaptığı “geniş tanımlı işsizlik” hesaplaması da var. Bu hesaplamaya göre ise geniş tanımlı işsizlik oranı yıllık %26,5 ediyor. Bu kategori de hesaplamaya dahil edilince ülkemizdeki işsiz sayısı 10 milyon 453 bin kişi ediyor.

2. Ülkenin her yerindeki emekçilerin çalışma hayatına katılımına yönelik veriler neden böyle farklı farklı? Çünkü devletin kurumu olan TÜİK’i yönetenler, “iş bulma ümidini kesmiş olan” milyonlarca kişilik nüfusu bu hesaplamaya dahil etmiyor. Patronların çıkarlarına hizmet eden TÜİK’e göre ülkemizde bir insanın “işsiz” olarak sayılabilmesi için dahi “iş bulma umudunu kaybetmemiş” olması isteniyor.

3. Patronların “iş bulma umudu”ndan kast ettiği şey açık. İşsizlikle terbiye edilmiş, hakları için örgütlenmeyen bir işçi sınıfı istiyorlar. Toplumun bir kesimi sürekli işsiz kalmalı ki, işi olan işçileri patronlar hizaya getirebilsin. Patronlar istiyorlar ki, işçi uzun çalışma saatlerine alışsın. Sevdiklerine ve kendine biraz zaman ayırabildiğine şükretsin. İşini kaybetmekten korksun ki açlık sınırındaki ücretlere tamah etsin. Bu işçilerin emeğiyle ise büyük şirketler kar etsin.

4. Patron sınıfı, işçilerin çalıştıkları iş yerlerinin sahipleri. İşçilerin ürettikleri çok fazla miktardaki değere el koyarak zenginliklerini elde ediyorlar. Bu değerden işçilere çok küçük bir pay kalıyor. Onlar için en önemli şey en asgari miktarda işçi çalıştırıp, en asgari maaşları verip en azami karları elde etmek. Toplumun refahına katkıda bulunmak için değil, ancak sadece kendi karlarını korumak için milyonlarca insandan oluşan bir işsizler ordusuna ihtiyaçları var. Kapitalist düzen, böyle işliyor işte.

5. Son yıllarda tüm patronlar, bu işsizler ordusunu adeta güvence altına almak için durmaksızın çalışıyor. Tüm ülkeden sendikalaştıkları için işten çıkarılan, sarı sendikadan ayrıldığı için toplu halde işten atılan, sendikasızlıkla birlikte açlık ücretleri dayatılan işçilerin haberlerini alıyoruz. Yüksek enflasyonda alım gücümüzün düşmesini, işçi konfederasyonlarının satılmışlığını fırsat bilen patronlar krizden maksimum kar elde etmek istiyorlar.

6. Patron sınıfının bu saldırganlığına, milyonların işsizlikle burun buruna bırakılmasına karşı emekçilerin tek bir panzehiri var: O da örgütlenmek. Her fabrikada, her atölyede, her iş yerinde birlik kurmak. Sendikalaşmak, sendikal hakları için her türlü imkanı kullanarak mücadele etmek. Tıpkı bu seneki metal TİS’indeki gibi işçi sınıfı, ancak birliğini koruyarak ve örgütlülüğüne güvenerek somut kazanımlar elde edebilir. 

Continue Reading

İşçi Hareketi

Özçelik-İş Eti Alüminyum patronuyla anlaştı, direniş sona erdi

Yayınlandı

on

aluminm

Eti Alüminyum patronlarının %55’lik zam dayatmasını kabul etmeyen işçiler “%100 zam!” diyerek iş yavaşlatma eylemine başlamıştı.

İşçiler, sefalet dayatan patronların yanı sıra, ücret mücadelesinde yanlarında olmayan yetkili Özçelik-İş sendikası yönetimini de protesto etti. İşçiler, sarı sendikaya yönelik öfkesini Seydişehir’deki Özçelik-İş şubesi önüne de taşıdı.

İş yavaşlatma eylemi yapan işçiler, “açlık sınırında değil insanca geçinecek ücret” diyerek vardiyalar halinde direniş nöbetini sürdürdü.

SARI SENDİKA 1000 LİRA ARTIŞA “EVET” DEDİ

Ancak sarı Özçelik-İş sendikası yöneticileri, patronla masaya oturarak işçileri sattı. Sendika bürokratlarının patronlarla yaptığı görüşme sonucunda işçilere şu mesaj gitti:

Yaptığımız girişimler sonucunda 01.01.2024 tarihinden geçerli olmak üzere ücretlerinizde yüzde 62 oranında artış yapılması konusunda mutabakat sağlanmıştır. Protokole yönelik detaylı bilgiyi Şube Başkanı ve yöneticilerimiz sizlere aktaracaktır”

%100 zam için günler boyu direnişini sürdüren işçiler, anlaşmadan memnun değil. 

Continue Reading

Açıklama

Mağaza Market-Sen: Düşük Ücret Dayatmasına, Uzun Çalışmaya, Mobbinge Son Vermek İçin Her Markete Sendika

Yayınlandı

on

images 13

Mağaza Market-Sen’in “Düşük Ücret Dayatmasına, Uzun Çalışmaya, Mobbinge Son Vermek İçin Her Markete Sendika!” başlıklı açıklaması sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

 

Açıklama şu şekilde:

 

“İşçilerin omuzlarında ekonomik krizin yükü artmaya devam ediyor. Asgari ücrete yapılan zammın ardından yeni yılda yeni zamlarda yağmur gibi geldi.

 

Market patronları yurdun dört bir yanına mağaza açmaya devam ediyor. Marketler büyürken, işçilerin ücretleri daha da düşüyor, hakları daha da tırpanlanıyor. A101, ŞOK, BİM, HAKMAR, HAPPPY CENTER… ve daha fazlası. Tüm cirolarını market işçilerinin fazla mesailerinden ve gasp ettikleri haklarından elde ediyor.

 

Bu gidişata dur demek için İstanbul başta olmak üzere, birçok yerde HER MARKETE SENDİKA diyoruz. Haklarımız var, sendikamız var. Yalnız değiliz. Patronların ağalık ve kölelik düzenine birlik olarak son verebiliriz.

 

Sen de şimdi Mağaza Market-Sen’e üye ol!


Haklarımızı patronlardan hep birlikte alalım!”

 

Continue Reading

Trending