Bizimle iletişime geçin

Güncel

Scheider Enerji’de grev başladı

Yayınlandı

on

schn

Birleşik Metal İş, MESS’e bağlı Schneider Enerji, Grid Solutıons Enerji, Schneider Elektrik, Hitachi ve Arıtaş Kriyojenik işyerlerinde toplu sözleşme sürecinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı aldığını duyurmuştu.

MESS üyesi Schneider Elektrik, Hitachi ve Arıtaş Kriyojenik’in ardından Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu ve bu sabah itibariyle grev kararı uygulanması planlanan Gebze’deki Grid Solutions’ta da anlaşma sağlandı.

Anlaşma sağlanamayan Schneider Enerji’de ise işçiler bu sabah grev pankartını fabrikaya astı.

Fabrika önünde konuşan Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın, “İşverenin teklifi işçi arkadaşlarımızın taleplerini karşılamıyor” dedi.

“HÜKÜMET HAKEM OLMUYOR, SAHTE ENFLASYON RAKAMLARINI ORTAYA KOYUYOR”

 

Aydın’ın ardından konuşan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “5 işletme ile ilgili gece gündüz saatlerce müzakereler yaparak yürüttüğümüz bu sözleşmede uzlaşmazlık noktasının en temel nedeni, bugünkü siyasal iktidarın yanlış ekonomik parametrelerle bizim önümüze gelmesi ve işverenlerin bunu kullanmasından kaynaklanıyor. Bir hükümetin, devletin görevi çatışma yaratacak ortam yaratmak değil, uzlaşmacı bir süreci ortaya çıkarmak, hakem olmaktır. Ama bunlar hakem olmuyor, sahte enflasyon rakamlarını ortaya koyuyor. Greve çıktığımızda da grev yasağıyla bizi istemediğimiz bir şeyi kabul etmeye zorluyor. Onun için anlaşamıyoruz, onun için ‘Ne kadar verilirse verilsin yine benim kaybım var, üzerinde bir rakam istiyoruz’ demek zorunda kalıyoruz” dedi.

“GREV YASAĞI TARİH OLMUŞTUR”

Serdaroğlu, hükümetin grev yasaklamalarına ilişkin “Bekaert’te de gördük, yaşadık. Bazı şeylerin kararını verdikten sonra geri dönüşün olmayacağını bütün arkadaşlarımız biliyor. Artık 4653 sayılı iş yasası çöpe dönmüştür. Grev yasağı bu ülkede tarih olmuştur, Birleşik metal işçisi onu çöpe atmıştır” dedi.

Konuşmasının sonunda işçiye soran Serdaroğlu, “Türkiye kamuoyu önünde soruyoruz, tüm zorluklara rağmen hakkımızı almak için sonuna kadar mücadeleye var mısınız?” dedi. Üç kez “Varız” cevabını alan Serdaroğlu, “Yeni bir tarihi burada yazmaya başladık, bu tarih işçi sınıfı için, metal işçileri için, sendikamız için hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Güncel

Sendikal tazminat ödemeyen PilenPak patronunun banka hesabına haciz kondu

Yayınlandı

on

pilebn

Manisa’da, ulusal ve uluslararası patates cipsi ve çikolata markasının paketlerinin üretildiği PilenPak Ambalaj’da çalışan işçiler, iki yıldan uzun süredir Türk-İş’e bağlı Basın-İş sendikası öncülüğünde devam eden ve 149 işçinin işten çıkarılmasına karşı yürüttükleri sendikal mücadelelerinde 15 gün önce greve çıkmıştı

İzmir’deki iş mahkemeleri, işçilerin sendikalı oldukları için işten çıkarıldıklarına karar verdi. Ancak işveren, işçilerin sendikal tazminatını mahkeme kararına rağmen ödemedi. Bunun üzerine işçiler, icra takibi başlattı. İşveren icra talebine itiraz etti. Sendikal tazminatları ödenmeyen 11 işçinin ayrı ayrı açtıkları davalarda mahkemeler, işverenin itirazını haksız buldu. Mahkemeler ayrıca, sendikal tazminat hakkını ödemeyen işvereni ayrıca yüzde 20 oranında tazminatla cezalandırdı.

Mahkemelerin her bir işçi için aldığı karara göre PilenPak patronunun banka hesabına haciz konuldu. Basın-İş Genel Başkanı Savaş Nigar, fabrika önünde grevde olan işçilerle birlikte yaptığı açıklamada “Sendikal mücadele içerisinde, PilenPak işvereninin yapmış olduğu baskılardan bir tanesinin de bu olduğunu düşünüyoruz. Biz bundan sonraki süreçte, üyelerimizle birlikte kazanana kadar mücadelemizi devam ettireceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Continue Reading

Güncel

Tez Koop İş, CarrefourSA’nın %58’lik taslağına imza attı

Yayınlandı

on

carrefour em

Yürürlük süresi 1 Ocak 2024 – 31 Aralık 2026 olan toplu iş sözleşmesine göre, tüm ücretlere birinci yıl için yüzde 58 artış yapıldı. Ücret zammının ardından, aylık çıplak ücretlere kıdeme göre 350 ila 1450 lira arasında kıdem zammı eklenmesi kararlaştırıldı.

Bu şekilde, kıdemleri dikkate alınarak zam yapılan işçilerin alacağı oran %61 ve %69 arasında oluyor. Bununla birlikte, çalışanlara 120 günlük ücretleri tutarında toplam 4 ikramiye verilecek.

Sözleşmeye ilişkin açıklama yapan Tez Koop İş Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, sözleşmede yer alan yan hakları açıkladı:

– Her işçiye her ay 100 lira gıda yardımı
– Yakacak, izin, bayram yardımlarında %80-%100
– Evlilik, doğum, ölüm, eğitim vb. sosyal yardımlarda %65-%100 zam
– Kasa tazminatı %74 artırıldı
– Meslek grubuna depo mal kabul elemanı ve forklift elemanları da eklendi
– Depo çalışanlarına verilen görev ödeneği %70 artırıldı. 

Continue Reading

Güncel

Patron kalp krizi geçiren işçi için ambulans çağırmadı, işçi hayatını kaybetti

Yayınlandı

on

flo

Olayı sosyal medya hesabından duyuran BİRTEK-Sen’in açıklaması şu şekilde:

“Şimdi size, bir işçinin organize bir cinayete nasıl kurban gittiğini, göz göre göre nasıl öldürüldüğünü anlatacağız.

Sendikamıza ulaşan ve aynı fabrikada çalışan işçi arkadaşlarının anlattığına göre, Bekir Kelleoğlu adlı işçi Urfa OSB’de bulunan FLO Ayakkabı Fabrikası’nda çalışırken yapılan haksızlığa dayanamayıp kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti.

40 yaşlarında, evli ve iki çocuğu olan Bekir Kelleoğlu, FLO Ayakkabı’da usta yardımcısı ve gri yaka olarak çalışırken, kısa bir süre önce keyfi bir şekilde görevinden alınarak başka bir bölüme verildi. Üstüne bir de kendisiyle aynı pozisyonda olan kimi ustalara bir maaş ikramiye verilirken Kelleoğlu’na verilmedi. Bu haksızlıklara itiraz etti, fabrika yöneticileriyle tartıştı.

Geçen hafta, 7 Mart Perşembe günü fenalaşınca fabrikanın doktoruna çıktı. Doktor kalp krizinden şüphelendi ve hastaneye gitmesini söyledi. Ne ambulans çağırdılar ne fabrika aracıyla götürdüler. Kalp krizi geçiren işçiyi, şehir merkezinin 20 kilometre dışında olan OSB’deki fabrikadan kendi başına gönderdiler. Bekir Kelleoğlu, o haldeyken yürüyerek fabrikadan çıkıp otobüs durağına gitti. Hastaneye ulaşamadan yolda hayatını kaybetti

Bu bir cinayettir! Bu cinayetin sorumlusu FLO Ayakkabı Fabrikasının patronu ve fabrika yönetimidir. Bu cinayetten sorumlu olanlar hesap vermelidir! İşçi kardeşimizin ailesine, sevenlerine ve bütün FLO Ayakabı işçilerine başsağlığı diliyoruz. Sendikamızın konunun takipçisi olacağını ilan ederken, FLO Ayakkabı işçilerine de, işçilerin hayatına değer vermeyen bu anlayışa, bu kölelik ve cinayet düzenine karşı birleşme ve mücadele etme çağrısı yapıyoruz!”

Continue Reading

Trending