Bizimle iletişime geçin

İşçi Hareketi

Petrol-İş, SASA’da sendika üyesi işçilere yönelik baskıyı protesto etti

Yayınlandı

on

SAS

Basın açıklaması vardiya bitiş saatinde, 16.00’da başlamasına rağmen işçiler servislerle birlikte fabrika binası içerisinde bekletilerek basın açıklamasını görmesi işveren tarafından engellendi.

Eyleme sendika üyesi SASA işçileri de katılırken diğer üyelerin de fabrikadan çıkışına izin verilmediği belirtildi.

Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar ve Petrol-İş Adana Şube Başkanı Bülent Kılıççıoğlu, Erdemoğlu Holdinge bağlı SASA’da üyelerine yönelik baskılara dair fabrika önünde basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında Türk İş’e bağlı TÜMTİS, Tek Gıda İş, Türkiye Gazeteciler Sendikası, TOLEYİS, Tarım-İş, Tez Koop-İş, -Sağlık-İş, Demir Yol-İş, Yol-İş sendikaları katılarak destek verdi.

 

“FABRİKADAN UZAKLAŞTIRILMAK İSTENEN İŞÇİLERİN TEMSİL EDİLMESİDİR”

 

Fabrikadaki üye sayıları patronun baskısı ve önceki yönetimin tutumu ile düşen Petrol İş Adana Şubesi, Türk İş 4. Bölge Temsilciliği ve Türk İş’e bağlı sendikalarla birlikte fabrika önünde basın açıklaması yaparak işçileri örgütlülüklerine sahip çıkmaya çağırdı.

 

Petrol-İş Adana Şube Başkanı Bülent Kılıççıoğlu, “Bu işyerinden uzaklaştırılmak istenen yalnızca Petrol-İş Sendikası değildir. Çocuklarımızın iyi koşullarda yaşama teminatı, çalışma barışı, insan onuruna yaraşır ücret, işyeri demokrasisi, işçilerin temsili de yok edilmek istenmektedir. Şu unutulmamalıdır ki; işçilerin iradesine vurulan bu darbeye aracılık eden, kendi sınıfının çıkarlarını cüzdanıyla takas edenlerden de hesap soracağız. Sizin işçi düşmanı işbirlikçiliğiniz bizim dayanışmamızın önünde diz çökecek! Sendikayı SASA’dan çıkarmaya gücünüz yetmeyecek” şeklinde konuştu.

 

“ALINAN TÜM HAKLAR ÖNCEKİ MÜCADELELERİN SONUCUDUR”

 

Kılıççıoğlu, “Bizler iş güvenemizi işverenin iki dudağı arasından işçinin iradesine yeniden devredeceğiz! Mücadelemiz üye kaydetme mücadelesi değil, onurumuzu kurtarma mücadelesidir. Bizden önceki abilerimizin, ablalarımızın mücadeleyle bugünlere taşıdığı sendikamızı yine mücadeleyle burada tutacağız. Aldığınız her sosyal yardım, her ikramiye sizlere önceki işçi kardeşlerimizin mücadelesinin mirası. Gelin bu mirası mücadele ile büyütelim” dedi.

 

“GÜVENCEMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

 

Başta Inditex ve Danone olmak üzere SASA’nın müşterilerine de seslenen Kılıççıoğlu, “Bu işyerinde Ayrımcılık yapılmaktadır. Sendikalı ve sendikasız işçi aynı işi yapmasına rağmen sendikasız işçilere daha yüksek ücret ödenmektedir. Bu uygulama İnditex ve Danone Grup olarak imzalamış olduğunuz Küresel Çerçeve Sözleşmenin açık ihlali demektir. Sizi buradan bir kez daha üzerinize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çağırıyoruz.


İşvereni, işçinin yasal ve Anayasal hakkı olan sendikalı çalışmaya saygı göstermeye, sendikasızlaştırma girişimlerini durdurmaya ve sendikayla bu çerçevede diyalog kurmaya bir kez daha davet ediyoruz. 1970’lerden bugüne dek SASA işçilerinin yasal temsilcisi Petrol-İş Sendikası’dır. Temsiliyetimizi, ayak oyunlarıyla kaybetmeyeceğiz! Bu işyerinden gitmeyeceğimizi işverene bir kez daha duyurmak istiyoruz. Sendika onurumuzdur! Sendika güvencemizdir! Kendi gücümüzdür, güçleneceğiz, güvencemizden, onurumuzdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

 

(Evrensel)

İşçi Hareketi

Patronların düzeninde işsizlik çözülmez: Her iş yerinde birlik, her iş yerinde sendika!

Yayınlandı

on

mess gebze

1. TÜİK’in son açıkladığı verilere göre yıllık işsizlik ayda %0,2 puan artarak %9,1 oldu. Bu oran nüfusumuzun 8 milyon 298’ine denk geliyor. Ancak ülkemizde açıklanan tek işsizlik verisi bu değil. DİSK-AR’ın bu verilere dayanarak yaptığı “geniş tanımlı işsizlik” hesaplaması da var. Bu hesaplamaya göre ise geniş tanımlı işsizlik oranı yıllık %26,5 ediyor. Bu kategori de hesaplamaya dahil edilince ülkemizdeki işsiz sayısı 10 milyon 453 bin kişi ediyor.

2. Ülkenin her yerindeki emekçilerin çalışma hayatına katılımına yönelik veriler neden böyle farklı farklı? Çünkü devletin kurumu olan TÜİK’i yönetenler, “iş bulma ümidini kesmiş olan” milyonlarca kişilik nüfusu bu hesaplamaya dahil etmiyor. Patronların çıkarlarına hizmet eden TÜİK’e göre ülkemizde bir insanın “işsiz” olarak sayılabilmesi için dahi “iş bulma umudunu kaybetmemiş” olması isteniyor.

3. Patronların “iş bulma umudu”ndan kast ettiği şey açık. İşsizlikle terbiye edilmiş, hakları için örgütlenmeyen bir işçi sınıfı istiyorlar. Toplumun bir kesimi sürekli işsiz kalmalı ki, işi olan işçileri patronlar hizaya getirebilsin. Patronlar istiyorlar ki, işçi uzun çalışma saatlerine alışsın. Sevdiklerine ve kendine biraz zaman ayırabildiğine şükretsin. İşini kaybetmekten korksun ki açlık sınırındaki ücretlere tamah etsin. Bu işçilerin emeğiyle ise büyük şirketler kar etsin.

4. Patron sınıfı, işçilerin çalıştıkları iş yerlerinin sahipleri. İşçilerin ürettikleri çok fazla miktardaki değere el koyarak zenginliklerini elde ediyorlar. Bu değerden işçilere çok küçük bir pay kalıyor. Onlar için en önemli şey en asgari miktarda işçi çalıştırıp, en asgari maaşları verip en azami karları elde etmek. Toplumun refahına katkıda bulunmak için değil, ancak sadece kendi karlarını korumak için milyonlarca insandan oluşan bir işsizler ordusuna ihtiyaçları var. Kapitalist düzen, böyle işliyor işte.

5. Son yıllarda tüm patronlar, bu işsizler ordusunu adeta güvence altına almak için durmaksızın çalışıyor. Tüm ülkeden sendikalaştıkları için işten çıkarılan, sarı sendikadan ayrıldığı için toplu halde işten atılan, sendikasızlıkla birlikte açlık ücretleri dayatılan işçilerin haberlerini alıyoruz. Yüksek enflasyonda alım gücümüzün düşmesini, işçi konfederasyonlarının satılmışlığını fırsat bilen patronlar krizden maksimum kar elde etmek istiyorlar.

6. Patron sınıfının bu saldırganlığına, milyonların işsizlikle burun buruna bırakılmasına karşı emekçilerin tek bir panzehiri var: O da örgütlenmek. Her fabrikada, her atölyede, her iş yerinde birlik kurmak. Sendikalaşmak, sendikal hakları için her türlü imkanı kullanarak mücadele etmek. Tıpkı bu seneki metal TİS’indeki gibi işçi sınıfı, ancak birliğini koruyarak ve örgütlülüğüne güvenerek somut kazanımlar elde edebilir. 

Continue Reading

İşçi Hareketi

Özçelik-İş Eti Alüminyum patronuyla anlaştı, direniş sona erdi

Yayınlandı

on

aluminm

Eti Alüminyum patronlarının %55’lik zam dayatmasını kabul etmeyen işçiler “%100 zam!” diyerek iş yavaşlatma eylemine başlamıştı.

İşçiler, sefalet dayatan patronların yanı sıra, ücret mücadelesinde yanlarında olmayan yetkili Özçelik-İş sendikası yönetimini de protesto etti. İşçiler, sarı sendikaya yönelik öfkesini Seydişehir’deki Özçelik-İş şubesi önüne de taşıdı.

İş yavaşlatma eylemi yapan işçiler, “açlık sınırında değil insanca geçinecek ücret” diyerek vardiyalar halinde direniş nöbetini sürdürdü.

SARI SENDİKA 1000 LİRA ARTIŞA “EVET” DEDİ

Ancak sarı Özçelik-İş sendikası yöneticileri, patronla masaya oturarak işçileri sattı. Sendika bürokratlarının patronlarla yaptığı görüşme sonucunda işçilere şu mesaj gitti:

Yaptığımız girişimler sonucunda 01.01.2024 tarihinden geçerli olmak üzere ücretlerinizde yüzde 62 oranında artış yapılması konusunda mutabakat sağlanmıştır. Protokole yönelik detaylı bilgiyi Şube Başkanı ve yöneticilerimiz sizlere aktaracaktır”

%100 zam için günler boyu direnişini sürdüren işçiler, anlaşmadan memnun değil. 

Continue Reading

Açıklama

Mağaza Market-Sen: Düşük Ücret Dayatmasına, Uzun Çalışmaya, Mobbinge Son Vermek İçin Her Markete Sendika

Yayınlandı

on

images 13

Mağaza Market-Sen’in “Düşük Ücret Dayatmasına, Uzun Çalışmaya, Mobbinge Son Vermek İçin Her Markete Sendika!” başlıklı açıklaması sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

 

Açıklama şu şekilde:

 

“İşçilerin omuzlarında ekonomik krizin yükü artmaya devam ediyor. Asgari ücrete yapılan zammın ardından yeni yılda yeni zamlarda yağmur gibi geldi.

 

Market patronları yurdun dört bir yanına mağaza açmaya devam ediyor. Marketler büyürken, işçilerin ücretleri daha da düşüyor, hakları daha da tırpanlanıyor. A101, ŞOK, BİM, HAKMAR, HAPPPY CENTER… ve daha fazlası. Tüm cirolarını market işçilerinin fazla mesailerinden ve gasp ettikleri haklarından elde ediyor.

 

Bu gidişata dur demek için İstanbul başta olmak üzere, birçok yerde HER MARKETE SENDİKA diyoruz. Haklarımız var, sendikamız var. Yalnız değiliz. Patronların ağalık ve kölelik düzenine birlik olarak son verebiliriz.

 

Sen de şimdi Mağaza Market-Sen’e üye ol!


Haklarımızı patronlardan hep birlikte alalım!”

 

Continue Reading

Trending