Bizimle iletişime geçin

İşçi Hareketi

Oppo işçileri: Türk Metal işçiye sahip çıkmadığı için direniş sona erdi

Yayınlandı

on

İşten atılan Oppo işçileri üyesi oldukları Türk Metal’in kendilerine sahip çıkmaması sonucu direnişin de sona erdiğini aktardı. 

Tuzla’da bulunan akıllı telefon üreticisi Oppo’da çalışan yaklaşık 600 işçi ham madde teminatında yaşanan sorunlar ve stokların dolması gerekçesiyle işten atıldı. İşten atılan işçilerden biri daha önce çalışma koşullarının düzeltilmesi için Türk Metal’e üye olduklarını hatırlatarak, “Arkamızda durmadılar. Birçok işçi eylem yapmaktan vazgeçti, sendikanın birleştirmesi gerekiyor ama bunlar bir arada duran işçileri dağıttılar” dedi.

“KOŞULLAR AĞIRLAŞTI, BASKI BAŞLADI” 

İki vardiya olarak çalışılan fabrikada günlük yaklaşık 3 bin adet telefonun üretildiği Oppo’da işten atılan işçiler çalışma koşullarını hatırlatarak baskıya maruz kaldıklarını belirtti. 600’e yakın işçinin işten atıldığını hatırlatan bir işçi, “İşe girdiğimde koşullar bu kadar zor değildi, zamanla koşullar ağırlaştı, baskı başladı. Günlük çıkarılan normal adet sayısından daha fazlasını istediler, ‘İşinizi bitirip bekliyorsunuz, beklemeyin, daha fazla üretim yapın’ dediler. Patrona göre işe başlama saatinden işten çıkana kadar işçinin hiçbir şekilde boş durmaması gerekiyordu. Performansa dayalı bir sistem vardı, fazla ürün çıkaran işçi prim alıyordu. Daha sonra ‘Biz maaş veriyoruz, bu işi zaten yapmak zorundalar’ diyerek primleri kaldırdılar” dedi. 

Yeni yılın ilk gününde işsiz kaldığını belirten başka bir işçi de “Güya sendikaya üye olduk, ama arkamızda durmadılar. Birçok işçi eylem yapmaktan vazgeçti, sendikanın birleştirmesi gerekirken, bir arada duran işçileri dağıttılar” dedi. Bir gün bile devamsızlığı olmadığını buna rağmen işten çıkarıldığını belirten başka bir işçi de “Çok fazla mesai yapıyorduk. Çok sık tutanak tutuyorlardı, tutanak yememek için çok dikkat ediyordum. Sendikanın arkasında durduk, İzmit’te yaptığı eyleme gittik. Biz sendikamızın çağrısına cevap verdik ama sendikamız bize bir sürü sözler vermesine rağmen bize sahip çıkmadı. Neden işten atıldık dedik, şube başkanı ‘İşten atılmanızdan haberimiz yok’ dedi. Elindeki listede atılan tüm işçilerin adı vardı. Hepsinden haberi olduğu biliyoruz” diye konuştu. 

Sendika temsilcilerinin iş bulma kurumu gibi davrandığını söyleyen başka bir işçi de “İşçi işten atılmış, gelin sizi başka fabrikada işe sokalım diyorlar. Biz başka fabrikada değil, Oppo’da çalışıp koşulları değiştirmek istiyoruz” diye konuştu. 

Kaynak: Evrensel 

Okumaya devam et
Yorum için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşçi Hareketi

Patronların düzeninde işsizlik çözülmez: Her iş yerinde birlik, her iş yerinde sendika!

Yayınlandı

on

mess gebze

1. TÜİK’in son açıkladığı verilere göre yıllık işsizlik ayda %0,2 puan artarak %9,1 oldu. Bu oran nüfusumuzun 8 milyon 298’ine denk geliyor. Ancak ülkemizde açıklanan tek işsizlik verisi bu değil. DİSK-AR’ın bu verilere dayanarak yaptığı “geniş tanımlı işsizlik” hesaplaması da var. Bu hesaplamaya göre ise geniş tanımlı işsizlik oranı yıllık %26,5 ediyor. Bu kategori de hesaplamaya dahil edilince ülkemizdeki işsiz sayısı 10 milyon 453 bin kişi ediyor.

2. Ülkenin her yerindeki emekçilerin çalışma hayatına katılımına yönelik veriler neden böyle farklı farklı? Çünkü devletin kurumu olan TÜİK’i yönetenler, “iş bulma ümidini kesmiş olan” milyonlarca kişilik nüfusu bu hesaplamaya dahil etmiyor. Patronların çıkarlarına hizmet eden TÜİK’e göre ülkemizde bir insanın “işsiz” olarak sayılabilmesi için dahi “iş bulma umudunu kaybetmemiş” olması isteniyor.

3. Patronların “iş bulma umudu”ndan kast ettiği şey açık. İşsizlikle terbiye edilmiş, hakları için örgütlenmeyen bir işçi sınıfı istiyorlar. Toplumun bir kesimi sürekli işsiz kalmalı ki, işi olan işçileri patronlar hizaya getirebilsin. Patronlar istiyorlar ki, işçi uzun çalışma saatlerine alışsın. Sevdiklerine ve kendine biraz zaman ayırabildiğine şükretsin. İşini kaybetmekten korksun ki açlık sınırındaki ücretlere tamah etsin. Bu işçilerin emeğiyle ise büyük şirketler kar etsin.

4. Patron sınıfı, işçilerin çalıştıkları iş yerlerinin sahipleri. İşçilerin ürettikleri çok fazla miktardaki değere el koyarak zenginliklerini elde ediyorlar. Bu değerden işçilere çok küçük bir pay kalıyor. Onlar için en önemli şey en asgari miktarda işçi çalıştırıp, en asgari maaşları verip en azami karları elde etmek. Toplumun refahına katkıda bulunmak için değil, ancak sadece kendi karlarını korumak için milyonlarca insandan oluşan bir işsizler ordusuna ihtiyaçları var. Kapitalist düzen, böyle işliyor işte.

5. Son yıllarda tüm patronlar, bu işsizler ordusunu adeta güvence altına almak için durmaksızın çalışıyor. Tüm ülkeden sendikalaştıkları için işten çıkarılan, sarı sendikadan ayrıldığı için toplu halde işten atılan, sendikasızlıkla birlikte açlık ücretleri dayatılan işçilerin haberlerini alıyoruz. Yüksek enflasyonda alım gücümüzün düşmesini, işçi konfederasyonlarının satılmışlığını fırsat bilen patronlar krizden maksimum kar elde etmek istiyorlar.

6. Patron sınıfının bu saldırganlığına, milyonların işsizlikle burun buruna bırakılmasına karşı emekçilerin tek bir panzehiri var: O da örgütlenmek. Her fabrikada, her atölyede, her iş yerinde birlik kurmak. Sendikalaşmak, sendikal hakları için her türlü imkanı kullanarak mücadele etmek. Tıpkı bu seneki metal TİS’indeki gibi işçi sınıfı, ancak birliğini koruyarak ve örgütlülüğüne güvenerek somut kazanımlar elde edebilir. 

Continue Reading

İşçi Hareketi

Özçelik-İş Eti Alüminyum patronuyla anlaştı, direniş sona erdi

Yayınlandı

on

aluminm

Eti Alüminyum patronlarının %55’lik zam dayatmasını kabul etmeyen işçiler “%100 zam!” diyerek iş yavaşlatma eylemine başlamıştı.

İşçiler, sefalet dayatan patronların yanı sıra, ücret mücadelesinde yanlarında olmayan yetkili Özçelik-İş sendikası yönetimini de protesto etti. İşçiler, sarı sendikaya yönelik öfkesini Seydişehir’deki Özçelik-İş şubesi önüne de taşıdı.

İş yavaşlatma eylemi yapan işçiler, “açlık sınırında değil insanca geçinecek ücret” diyerek vardiyalar halinde direniş nöbetini sürdürdü.

SARI SENDİKA 1000 LİRA ARTIŞA “EVET” DEDİ

Ancak sarı Özçelik-İş sendikası yöneticileri, patronla masaya oturarak işçileri sattı. Sendika bürokratlarının patronlarla yaptığı görüşme sonucunda işçilere şu mesaj gitti:

Yaptığımız girişimler sonucunda 01.01.2024 tarihinden geçerli olmak üzere ücretlerinizde yüzde 62 oranında artış yapılması konusunda mutabakat sağlanmıştır. Protokole yönelik detaylı bilgiyi Şube Başkanı ve yöneticilerimiz sizlere aktaracaktır”

%100 zam için günler boyu direnişini sürdüren işçiler, anlaşmadan memnun değil. 

Continue Reading

Açıklama

Mağaza Market-Sen: Düşük Ücret Dayatmasına, Uzun Çalışmaya, Mobbinge Son Vermek İçin Her Markete Sendika

Yayınlandı

on

images 13

Mağaza Market-Sen’in “Düşük Ücret Dayatmasına, Uzun Çalışmaya, Mobbinge Son Vermek İçin Her Markete Sendika!” başlıklı açıklaması sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

 

Açıklama şu şekilde:

 

“İşçilerin omuzlarında ekonomik krizin yükü artmaya devam ediyor. Asgari ücrete yapılan zammın ardından yeni yılda yeni zamlarda yağmur gibi geldi.

 

Market patronları yurdun dört bir yanına mağaza açmaya devam ediyor. Marketler büyürken, işçilerin ücretleri daha da düşüyor, hakları daha da tırpanlanıyor. A101, ŞOK, BİM, HAKMAR, HAPPPY CENTER… ve daha fazlası. Tüm cirolarını market işçilerinin fazla mesailerinden ve gasp ettikleri haklarından elde ediyor.

 

Bu gidişata dur demek için İstanbul başta olmak üzere, birçok yerde HER MARKETE SENDİKA diyoruz. Haklarımız var, sendikamız var. Yalnız değiliz. Patronların ağalık ve kölelik düzenine birlik olarak son verebiliriz.

 

Sen de şimdi Mağaza Market-Sen’e üye ol!


Haklarımızı patronlardan hep birlikte alalım!”

 

Continue Reading

Trending