Bizimle iletişime geçin

İşçi Hareketi

Çankaya Belediyesinde Tüm İşçilerin Taban Ücretlerine 78 TL Zam Yapılması Tepki Topladı

Yayınlandı

on

2 SITE Twitter Facebook IHK Kopyasi 1

Çankaya Belediyesinde çalışan kadrolu işçiler, Belde ve İmar AŞ işçilerinin 2022-2023 yıllarını kapsayan ücret ve özlük haklarına ilişkin toplu iş sözleşmesi bağıtlandı. Genel-İş Ankara 1 No’lu Şubesi, enflasyonun yüzde 36 olarak açıklanması ve yakın zamanda gelen çok sayıda zam nedeniyle toplu sözleşme taslağındaki zam talebini yenilemişti. Kasım ayında sunduğu taslakta yüzde 35 talep eden sendika, yeni zam talebinin yüzde 47 olduğunu duyurmuştu.

 

Genel-İş Ankara 1 No’lu Şube ve SODEMSEN arasında 1 Mart 2022 tarihinde imzalanan toplu sözleşmeye göre tüm ücretlere seyyanen 78 TL zam yapıldı. Sözleşmeye göre bu zammın üzerine her işçinin çalıştığı yıl çarpanında Belde AŞ’de 50 kuruş, İmar AŞ’de 30 kuruş ve kadrolu işçilerde 45 kuruş kıdem zammı verileceği bildirildi. Sendikadan yapılan açıklamaya göre 10 yıldır çalışan bir işçinin taban ücretinin 274 TL olacağı kaydedildi. İkinci yıl ise enflasyon farkı ve 2 puanda anlaşıldı.

 

Ayrıca sözleşmenin 8 Temmuz 2021’de bağıtlandığı ÇANPAŞ’ta işçiler için ek protokol yapıldı. Protokolde yıl sonuna kadar yani 10 ay sürmek üzere ÇANPAŞ işçilerine aylık brüt 500 TL “Enflasyon Destek Primi”nin verileceği duyuruldu.

 

“6 AY SONRA NASIL GEÇİNECEĞİZ?”

Toplu sözleşmenin bağıtlanmasının ardından görüştüğümüz işçiler, sonuca tepkili. Sendika en düşük taban ücreti baz alıp, yani 191 TL üzerine 78 TL zam nedeniyle yüzde 41 oranında zam alındığını açıklasa da zammın tüm işçilere seyyanen verilmesi daha yüksek ücret alanların oranını düşürdü. Gazetemize konuşan bir işçi, “Belde AŞ’de en düşük ücret 191 TL olduğu için yüzde 41 deniliyor ama bizim ücretlerimizde bu oran yüzde 30’larda kaldı” dedi.

 

Bir başka işçi ise yüzde 41 zam zammın bile çoktan eriyip gittiğini belirterek, 6 ay sonra geçinmelerinin daha da imkansız olacağını söyledi. Sendikanın anlaşma sonucunu işçiler evlerine dönerken bir mesajla haber vermesini eleştiren işçiler, bu durumu iyi niyetle okumalarının zor olduğunu ifade ediyor. Bir kadın işçi “Karşımıza çıkıp bir açıklama yapmadılar, evlere dağılırken bir mesaj o kadar, soru sorsan cevap yok” diyor.

 

Kendi aralarında haberleşen işçiler, bu süreçte neler yapılabileceğini tartışacaklarını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

İşçi Hareketi

Patronların düzeninde işsizlik çözülmez: Her iş yerinde birlik, her iş yerinde sendika!

Yayınlandı

on

mess gebze

1. TÜİK’in son açıkladığı verilere göre yıllık işsizlik ayda %0,2 puan artarak %9,1 oldu. Bu oran nüfusumuzun 8 milyon 298’ine denk geliyor. Ancak ülkemizde açıklanan tek işsizlik verisi bu değil. DİSK-AR’ın bu verilere dayanarak yaptığı “geniş tanımlı işsizlik” hesaplaması da var. Bu hesaplamaya göre ise geniş tanımlı işsizlik oranı yıllık %26,5 ediyor. Bu kategori de hesaplamaya dahil edilince ülkemizdeki işsiz sayısı 10 milyon 453 bin kişi ediyor.

2. Ülkenin her yerindeki emekçilerin çalışma hayatına katılımına yönelik veriler neden böyle farklı farklı? Çünkü devletin kurumu olan TÜİK’i yönetenler, “iş bulma ümidini kesmiş olan” milyonlarca kişilik nüfusu bu hesaplamaya dahil etmiyor. Patronların çıkarlarına hizmet eden TÜİK’e göre ülkemizde bir insanın “işsiz” olarak sayılabilmesi için dahi “iş bulma umudunu kaybetmemiş” olması isteniyor.

3. Patronların “iş bulma umudu”ndan kast ettiği şey açık. İşsizlikle terbiye edilmiş, hakları için örgütlenmeyen bir işçi sınıfı istiyorlar. Toplumun bir kesimi sürekli işsiz kalmalı ki, işi olan işçileri patronlar hizaya getirebilsin. Patronlar istiyorlar ki, işçi uzun çalışma saatlerine alışsın. Sevdiklerine ve kendine biraz zaman ayırabildiğine şükretsin. İşini kaybetmekten korksun ki açlık sınırındaki ücretlere tamah etsin. Bu işçilerin emeğiyle ise büyük şirketler kar etsin.

4. Patron sınıfı, işçilerin çalıştıkları iş yerlerinin sahipleri. İşçilerin ürettikleri çok fazla miktardaki değere el koyarak zenginliklerini elde ediyorlar. Bu değerden işçilere çok küçük bir pay kalıyor. Onlar için en önemli şey en asgari miktarda işçi çalıştırıp, en asgari maaşları verip en azami karları elde etmek. Toplumun refahına katkıda bulunmak için değil, ancak sadece kendi karlarını korumak için milyonlarca insandan oluşan bir işsizler ordusuna ihtiyaçları var. Kapitalist düzen, böyle işliyor işte.

5. Son yıllarda tüm patronlar, bu işsizler ordusunu adeta güvence altına almak için durmaksızın çalışıyor. Tüm ülkeden sendikalaştıkları için işten çıkarılan, sarı sendikadan ayrıldığı için toplu halde işten atılan, sendikasızlıkla birlikte açlık ücretleri dayatılan işçilerin haberlerini alıyoruz. Yüksek enflasyonda alım gücümüzün düşmesini, işçi konfederasyonlarının satılmışlığını fırsat bilen patronlar krizden maksimum kar elde etmek istiyorlar.

6. Patron sınıfının bu saldırganlığına, milyonların işsizlikle burun buruna bırakılmasına karşı emekçilerin tek bir panzehiri var: O da örgütlenmek. Her fabrikada, her atölyede, her iş yerinde birlik kurmak. Sendikalaşmak, sendikal hakları için her türlü imkanı kullanarak mücadele etmek. Tıpkı bu seneki metal TİS’indeki gibi işçi sınıfı, ancak birliğini koruyarak ve örgütlülüğüne güvenerek somut kazanımlar elde edebilir. 

Continue Reading

İşçi Hareketi

Özçelik-İş Eti Alüminyum patronuyla anlaştı, direniş sona erdi

Yayınlandı

on

aluminm

Eti Alüminyum patronlarının %55’lik zam dayatmasını kabul etmeyen işçiler “%100 zam!” diyerek iş yavaşlatma eylemine başlamıştı.

İşçiler, sefalet dayatan patronların yanı sıra, ücret mücadelesinde yanlarında olmayan yetkili Özçelik-İş sendikası yönetimini de protesto etti. İşçiler, sarı sendikaya yönelik öfkesini Seydişehir’deki Özçelik-İş şubesi önüne de taşıdı.

İş yavaşlatma eylemi yapan işçiler, “açlık sınırında değil insanca geçinecek ücret” diyerek vardiyalar halinde direniş nöbetini sürdürdü.

SARI SENDİKA 1000 LİRA ARTIŞA “EVET” DEDİ

Ancak sarı Özçelik-İş sendikası yöneticileri, patronla masaya oturarak işçileri sattı. Sendika bürokratlarının patronlarla yaptığı görüşme sonucunda işçilere şu mesaj gitti:

Yaptığımız girişimler sonucunda 01.01.2024 tarihinden geçerli olmak üzere ücretlerinizde yüzde 62 oranında artış yapılması konusunda mutabakat sağlanmıştır. Protokole yönelik detaylı bilgiyi Şube Başkanı ve yöneticilerimiz sizlere aktaracaktır”

%100 zam için günler boyu direnişini sürdüren işçiler, anlaşmadan memnun değil. 

Continue Reading

Açıklama

Mağaza Market-Sen: Düşük Ücret Dayatmasına, Uzun Çalışmaya, Mobbinge Son Vermek İçin Her Markete Sendika

Yayınlandı

on

images 13

Mağaza Market-Sen’in “Düşük Ücret Dayatmasına, Uzun Çalışmaya, Mobbinge Son Vermek İçin Her Markete Sendika!” başlıklı açıklaması sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

 

Açıklama şu şekilde:

 

“İşçilerin omuzlarında ekonomik krizin yükü artmaya devam ediyor. Asgari ücrete yapılan zammın ardından yeni yılda yeni zamlarda yağmur gibi geldi.

 

Market patronları yurdun dört bir yanına mağaza açmaya devam ediyor. Marketler büyürken, işçilerin ücretleri daha da düşüyor, hakları daha da tırpanlanıyor. A101, ŞOK, BİM, HAKMAR, HAPPPY CENTER… ve daha fazlası. Tüm cirolarını market işçilerinin fazla mesailerinden ve gasp ettikleri haklarından elde ediyor.

 

Bu gidişata dur demek için İstanbul başta olmak üzere, birçok yerde HER MARKETE SENDİKA diyoruz. Haklarımız var, sendikamız var. Yalnız değiliz. Patronların ağalık ve kölelik düzenine birlik olarak son verebiliriz.

 

Sen de şimdi Mağaza Market-Sen’e üye ol!


Haklarımızı patronlardan hep birlikte alalım!”

 

Continue Reading

Trending