Bizimle iletişime geçin

Güncel

Ankara’ya yürüyen Mata işçilerine polis engeli

Yayınlandı

on

mtt

Ek zam ve ağır çalışma koşullarına karşı 27 gündür direnen Birleşik Metal-İş üyesi Mata Otomotiv işçileri, Ankara yürüyüşü kararı almıştı. İşçiler sabah saatlerinde Tuzla’da bulunan İstanbul Endüstri ve Ticaret Serbest Bölgesi önünde toplandı. İşçi Emekçi Birliği bileşenleri de işçilerin yürüyüşüne destek vermek için alandaydı.

İşçiler yürüyüşe başladıktan sonra polis taraftan çembere alınarak önleri kesildi. Ablukaya alınan işçiler geri adım atmadı. “İşçilere değil patronlara barikat” diyerek, sloganlar atarak bekleyişini sürdürdü.

“BU HÜKÜMETTEN KURTULMADIKÇA BU ANLAYIŞIN DEĞİŞMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu “Buradaki işçilerin yaşadığı problemleri bir dosya haline getirdik. O dosyayı hem çalışma bakanlığına hem de ilgili yerlere sunacağız. Şu anda işçilerin öncelikli talebi haklarının verilmesi buradaki işçiler tazminatsız bir şekilde işten atıldılar. İşçiler haklarını alana dek mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Serdaroğlu, “Bu ülke tam bir patron devleti oldu, onu da buradan görüyoruz zaten. Bu hükümetten kurtulmadıkça bu anlayışın değişmeyeceğini düşünüyoruz. Mata eylemi işçi sınıfına çalışma şartları için mücadele edilebileceğini bunun için eylemler yapılabileceğini gösterdi” dedi.

 

YARIN BAKANLIKLA GÖRÜŞME YAPILACAK

Yürüyüş kolunun önü polis tarafından barikat kurularak kesildiği için işçiler bunu protesto ederek oturma eylemine geçtiler. Oturma eylemi esnasında sendika temsilcileri polislerle görüştü.

 

Görüşme sonrası açıklama yapan Adnan Serdaroğlu, bakanlıktan görüşme talebine yarın için yanıt geldiğini söyledi. Ankara’ya yürüme eyleminin sonlandırıldığını, yarın sabah erkenden görüşme için işçilerle birlikte gidileceği ifade edildi.

Güncel

Sendikal tazminat ödemeyen PilenPak patronunun banka hesabına haciz kondu

Yayınlandı

on

pilebn

Manisa’da, ulusal ve uluslararası patates cipsi ve çikolata markasının paketlerinin üretildiği PilenPak Ambalaj’da çalışan işçiler, iki yıldan uzun süredir Türk-İş’e bağlı Basın-İş sendikası öncülüğünde devam eden ve 149 işçinin işten çıkarılmasına karşı yürüttükleri sendikal mücadelelerinde 15 gün önce greve çıkmıştı

İzmir’deki iş mahkemeleri, işçilerin sendikalı oldukları için işten çıkarıldıklarına karar verdi. Ancak işveren, işçilerin sendikal tazminatını mahkeme kararına rağmen ödemedi. Bunun üzerine işçiler, icra takibi başlattı. İşveren icra talebine itiraz etti. Sendikal tazminatları ödenmeyen 11 işçinin ayrı ayrı açtıkları davalarda mahkemeler, işverenin itirazını haksız buldu. Mahkemeler ayrıca, sendikal tazminat hakkını ödemeyen işvereni ayrıca yüzde 20 oranında tazminatla cezalandırdı.

Mahkemelerin her bir işçi için aldığı karara göre PilenPak patronunun banka hesabına haciz konuldu. Basın-İş Genel Başkanı Savaş Nigar, fabrika önünde grevde olan işçilerle birlikte yaptığı açıklamada “Sendikal mücadele içerisinde, PilenPak işvereninin yapmış olduğu baskılardan bir tanesinin de bu olduğunu düşünüyoruz. Biz bundan sonraki süreçte, üyelerimizle birlikte kazanana kadar mücadelemizi devam ettireceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Continue Reading

Güncel

Tez Koop İş, CarrefourSA’nın %58’lik taslağına imza attı

Yayınlandı

on

carrefour em

Yürürlük süresi 1 Ocak 2024 – 31 Aralık 2026 olan toplu iş sözleşmesine göre, tüm ücretlere birinci yıl için yüzde 58 artış yapıldı. Ücret zammının ardından, aylık çıplak ücretlere kıdeme göre 350 ila 1450 lira arasında kıdem zammı eklenmesi kararlaştırıldı.

Bu şekilde, kıdemleri dikkate alınarak zam yapılan işçilerin alacağı oran %61 ve %69 arasında oluyor. Bununla birlikte, çalışanlara 120 günlük ücretleri tutarında toplam 4 ikramiye verilecek.

Sözleşmeye ilişkin açıklama yapan Tez Koop İş Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, sözleşmede yer alan yan hakları açıkladı:

– Her işçiye her ay 100 lira gıda yardımı
– Yakacak, izin, bayram yardımlarında %80-%100
– Evlilik, doğum, ölüm, eğitim vb. sosyal yardımlarda %65-%100 zam
– Kasa tazminatı %74 artırıldı
– Meslek grubuna depo mal kabul elemanı ve forklift elemanları da eklendi
– Depo çalışanlarına verilen görev ödeneği %70 artırıldı. 

Continue Reading

Güncel

Patron kalp krizi geçiren işçi için ambulans çağırmadı, işçi hayatını kaybetti

Yayınlandı

on

flo

Olayı sosyal medya hesabından duyuran BİRTEK-Sen’in açıklaması şu şekilde:

“Şimdi size, bir işçinin organize bir cinayete nasıl kurban gittiğini, göz göre göre nasıl öldürüldüğünü anlatacağız.

Sendikamıza ulaşan ve aynı fabrikada çalışan işçi arkadaşlarının anlattığına göre, Bekir Kelleoğlu adlı işçi Urfa OSB’de bulunan FLO Ayakkabı Fabrikası’nda çalışırken yapılan haksızlığa dayanamayıp kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti.

40 yaşlarında, evli ve iki çocuğu olan Bekir Kelleoğlu, FLO Ayakkabı’da usta yardımcısı ve gri yaka olarak çalışırken, kısa bir süre önce keyfi bir şekilde görevinden alınarak başka bir bölüme verildi. Üstüne bir de kendisiyle aynı pozisyonda olan kimi ustalara bir maaş ikramiye verilirken Kelleoğlu’na verilmedi. Bu haksızlıklara itiraz etti, fabrika yöneticileriyle tartıştı.

Geçen hafta, 7 Mart Perşembe günü fenalaşınca fabrikanın doktoruna çıktı. Doktor kalp krizinden şüphelendi ve hastaneye gitmesini söyledi. Ne ambulans çağırdılar ne fabrika aracıyla götürdüler. Kalp krizi geçiren işçiyi, şehir merkezinin 20 kilometre dışında olan OSB’deki fabrikadan kendi başına gönderdiler. Bekir Kelleoğlu, o haldeyken yürüyerek fabrikadan çıkıp otobüs durağına gitti. Hastaneye ulaşamadan yolda hayatını kaybetti

Bu bir cinayettir! Bu cinayetin sorumlusu FLO Ayakkabı Fabrikasının patronu ve fabrika yönetimidir. Bu cinayetten sorumlu olanlar hesap vermelidir! İşçi kardeşimizin ailesine, sevenlerine ve bütün FLO Ayakabı işçilerine başsağlığı diliyoruz. Sendikamızın konunun takipçisi olacağını ilan ederken, FLO Ayakkabı işçilerine de, işçilerin hayatına değer vermeyen bu anlayışa, bu kölelik ve cinayet düzenine karşı birleşme ve mücadele etme çağrısı yapıyoruz!”

Continue Reading

Trending